U nás v Kocourkově

3-4 2007 Ostatní česky
obálka čísla

JUDr. Zdeněk Altner vysoudil před několika lety socialistické straně, kterou vedl Miloš Zeman, Lidový dům. Atraktivní budovu v centru Prahy, kterou ČSSD od té doby z části pronajímá a má z toho příjem. Byla za tím účelem sepsána s právníkem řádná smlouva o jeho provizi. Ale socialisté zřejmě usoudili, že jsou šikovní šibalové a že mu nic nedají. Právník se s nimi soudí a vzhledem k penalizaci částka dosáhla miliardových rozměrů. Kauza zřejmě půjde k Evropskému soudu, prozatím se hledají i jiní poškození touto stranou, aby se na ni mohl vyhlásit konkurz.

Ukázalo se, že bývalý šéf České národní banky a jistou dobu i premiér v tzv. úřednické vládě Josef Tošovský byl estébákem. Nový ministr vnitra Langer (ODS) vyhlásil projekt "otevření minulosti" s tím, že zpřístupní všechny svazky nejen tajných agentů StB, ale i těch, kdo je řídili.

Na to samozřejmě hystericky reagují komunisté i socialisté, neboť mají máslo na hlavě? Lubomír Zaorálek, který je za ČSSD místopředsedou sněmovny, ve svém plamenném článku pro MFDnes (2. 3.) dokonce vyslovil takováto zajímavá slova: "Dnes zbožňujeme úspěch a většina by si asi znovu nad chováním disidentů ťukala na čelo."

Bývalý předseda vlády Paroubek se téměř denně "vyznamená" nějakým bonmotem. Na adresu bývalé členky ČSSD Jany Volfové, která chce založit novou stranu Domov - životní jistota, glosoval slovy: Já bych to charakterizoval asi tak: myš, která řvala, i když v případě paní Volfové je to trochu přerostlá myška." (Zřejmě poukaz na její větší tělesnou váhu.)

Komunisté chtějí besedovat. A to především s mládeží, která o jejich ideologii nejeví příliš zájem. Ale protože agitace ve školách je ze zákona zakázána, budou prý zvát mladé lidi do kulturních zařízení a chodit za nimi na diskotéky. Besedovat chce i bývalý bachař Josef Vondruška (poslanec za KSČM), který čelí obvinění, že v sedmdesátých a osmdesátých letech ve věznici Minkovice brutálně týral vězně. Chce vysvětlit, že "je hrdý na to, že chránil poctivé občany před různými parazity". Tím míní politické vězně.

Máme to skutečně VEŘEJNOPRÁVNÍ televizi. V jejím čele jsou bývalí komunisté a hlavní ekonomický ředitel je i bývalým milicionářem. V Radě této instituce (kam dosazují své zástupce politické strany, které jsou u moci) jsou lidé, kteří ani neceknou proti vedení, nebo jej naopak brání, jako např. bývalá sportovkyně Zdena Fibingerová, která se nechala slyšet: "No a co, já jsem také byla komunistkou.".

Bývalý esesman Waldemar Solar by chtěl od českého státu 14 milionů. Tento 84letý důchodce má za sebou pestrou minulost. Když po válce unikl nedopatřením popravě v Bratislavě, zůstal v Československu a začal dělat kariéru v KSČ. Byl však prozrazen a zatčen. Po propuštění se stal "politickým vězněm". Během "pražského jara" získal povolení k vystěhování do Německa, kde podnikal. Nyní jezdí po Česku a žádá odškodnění.

Exprezident Václav Havel má krátkou paměť. Nemůže si vzpomenout, jestli mu Josef Tošovský, kterého před lety jmenoval do úřednické vlády jako premiéra, přiznal, že byl estébákem.

"Už si nevzpomínám, zda mi pan Tošovský o tom řekl, nebo neřekl, ale divil bych se, kdyby žádné takové kontakty neměl," řekl Havel po několika týdnech váhání, kdy se problém Tošovského na veřejnost provalil.

Zdá se, že to Václav Havel věděl a nikomu o tom neřekl, dokonce mu pomohl do premiérského křesla?

Teď navíc dodal tuto pikantní větu:

"Lustrační osvědčení, pokud si dobře vzpomínám, dostal. Přesně nerozumím, proč ho tehdy dostal, a teď najednou mu ho jacísi novináři odejmuli."

Pan exprezident si opravdu myslí, že "jacísi novináři" odebírají či dávají někomu lustrační osvědčení? Kde to žije? Asi v jeho oblíbeném transcendentu...

Do muže jsem se zamiloval poprvé, vysvětlil biskup Církve československé husitské Karel Bican. Tento ženatý kněz pomáhal po návratu z vězení mladému muži Lukáši Bořeckému. Našel pro něho práci a zřejmě mu pomáhal i po duchovní stránce. Pak ovšem přišla chvíle, kdy se ozvala jeho vlastní tělesná stránka a požadovala sex s tímto mužem. Ten to odmítl a záznam z telefonního hovoru prosákl na veřejnost. A nastala aféra. Má biskup odstoupit? On to odmítl a plní média svými vysvětleními, z nichž hlavní je, že je taky jenom člověk?ale navíc tvrdí, že je spíš manažer než biskup a proto jej jeho podporovatelé neodvolali. Holt, peníze vládnou světu...

-ES

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012