Alena Kotzmannová Už to zase začíná

9 2006 Ostatní česky
obálka čísla

Pro prostor Staroměstské radnice připravila Alena Kotzmanová, absolventka VŠUP, jejíž díla se v posledních letech objevují na mnoha výstavách doma i v zahraničí, speciální výstavní projekt pod názvem v titulu. Zaměřuje se v něm jako v celé dosavadní tvorbě na téma posunu a proměnlivosti reality a zkoumá jej prostřednictvím nových vizuálních médií - videa a fotografie. Tím vytváří fotografie nové a užívá sekvence již existujících filmových artefaktů. Při hledání nového názoru vychází z obdobné metody jako je výběr sekvencí z filmů: například v instalaci Diamond Halley zkombinovala reálné snímky prázdných výloh obchodů s diamanty na Diamond Distrikt v New Yorku s filmovou scénou loupeže z filmu Bodygard a navíc je doplnila působivým komentářem.

Do vstupní části pražské výstavy umístila videoinstalaci Domácí kino, jež je náznak obývacího pokoje s televizorem a pohovkou, který nás má za účasti filmových znělek naladit na stav velkého očekávání (stejně jako v kině) a posunout nás tak k projekci Klasiky.K černobílým panoramatickým fotografiím (celkem 70) v celcích: voda, noční města, dvorky, předměstí,?Připomínají 30. - 50. léta: autorka tu zkouší, "do jaké míry je možné mechanickým okem fotoaparátu nahlížet současnost pohledem již jiné historické doby". Ve třetí části Teď a tam se plně projevuje autorčin charakteristický sklon k náznaku a zpochybňování jistot (táhnoucí se jako nit jejími projekty). Vyúsťuje v expozici do instalace znepokojivě zpochybňující měřítka a vztahy mezi prostory, zpochybňující hranice mezi veřejnou- galerijní a domácí-privátní scénou.

Svébytnou a rovnocennou součástí výstavy Aleny Kotzmannové na Staroměstské radnici (do 17. září 2006) fotografií a dia projekcí je kombinace se šumem projektorů, přispívajících k přeludné hře prostoru i zvuku.

Olga Szymanská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012