Hroby ve Vladivostoku

9 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Více než stovka hrobů a mohyla, v níž byly pochovány další desítky československých legionářů, budou napříště dotvářet vojenský hřbitov v ruském Vladivostoku. Po třech letech rekonstrukcí je obnovený památník přístupný veřejnosti. Česká vláda vložila do obnovy pět milionů korun.

"V hrobech byli pochováni českoslovenští vojáci, kteří v letech po první světové válce došli do Vladivostoku a tam čekali na transport. Pomníky připomínají legionáře, kteří zemřeli na válečná zranění i na nemoci," řekl český vojenský atašé v Moskvě Karel Kotek.

Čs. legie vznikaly v Rusku, Itálii a Francii v období první světové války. Jejich příslušníci byli Češi a Slováci, kteří upadli do spojeneckého zajetí nebo přeběhli, a rovněž krajané žijící v zahraničí. V Rusku byli legionáři vtaženi proti své vůli do občanské války.

Domů se pak vraceli cestou kolem světa přes Sibiř a Vladivostok. V letech 1918 až 1920 prošlo Ruskem až 50 000 Čechoslováků. Domů se nikdy nevrátilo přes 4000 vojáků. V současnosti je v Rusku legionářských památníků jen poskrovnu. Například v Irkutsku vyrostl na místě bývalého legionářského hřbitova park kultury, v Omsku postavili na vojenském pohřebišti továrnu.

Vladivostocký hřbitov byl dlouho ve velmi špatném stavu. Mezi českou a ruskou stranou totiž neexistovala dohoda o rekonstrukci vojenských památníků. Pro obnovu se nakonec rozhodla česká strana, která uzavřela dohodu s ruskou organizací Vojenské memoriály.

České ministerstvo obrany pomýšlí i na další rekonstrukce vojenských památníků v Rusku. Vloni jednali jeho zástupci v Buzuluku. Na tamějším hřbitově je pochováno na 60 českých vojáků.

(ČTK)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012