Hana Rysová - Tichý břeh světa

7-8 2006 Knihy česky
obálka čísla

Všude kolem nás a právě teď vítězí rychlost nad pomalým pohybem a hluk přehlušuje ticho. Ale při pohledu do minulosti to není pravda. V delším časovém období zůstane z pyšné a brutální historie sediment úsměvu, klidu a jakési tíže. Jak je to možné, nevíme. Možná je svět minulosti tvořen světlem a hmota je iluzí. Pocit, že útěšně posmutnělý klid nakonec přemůže skoro všechno komíhání, vřavu a možná i hrůzu; že leží někde u základů světa a nakonec tu zůstane. Tato kniha je o šťavnaté prázdnotě, o klidu, který je kreativní, o světě, ve kterém se tváře lidí podobají stromům a kameny prosvěcuje světlo. Kniha je dělena do několika cyklů o proměnách města Dobříše (město, kde se čas nezastavil), tváře lidí (od K. Kryla k dalajlámovi), industriální zajíc (o Kladně), slova v jazyce kamenů (pískovcové skály), o čem sní stromy a nakonec o jiných světlech a jiném klidu. Fotografie Hana Rysová, výběr a komentář Václav Cílek. O autorech:

Hana Rysová se narodila 8. 6. 1945. Profesionálně fotografuje od roku 1964, absolvovala výtvarnou fotografii na FAMU pod vedení prof. Šmoka, předtím i poté prošla řadou zaměstnání. Uspořádala desítky výstav, její fotografie vyšly v desítkách knih, po desítky let bydlí v Sudkově domě, což se nejspíše podepsalo i na jejím výtvarném rukopisu. Má dvě sestry a dvě dcery.

Pozn. redakce: Kromě toho, že jsme spolu strávily téměř euforický rok (naděje v roce 1990 a 1991 byly ještě úžasné!) v redakci Rock and Pop, je také letitou přispěvatelkou fotografií do Českého dialogu, fotografovala i řadu setkání našeho Mezinárodního českého klubu. A je to vůbec moc prima kolegyně a ženská.

- ES -

Václav Cílek (nar. 1955), geolog, klimatolog, spisovatel. Narodil se v Brně-Židenicích. Střední školu navštěvoval mimo jiné v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a přírodovědu na Univerzitě Karlově. Od roku 2004 je ředitelem Geologického ústavu AV ČR. Jeho knihy Krajiny vnitřní a vnější (2002) a Makom. Kniha míst (2004) se staly malou literární senzací. Václav Cílek za ně obdržel Cenu Toma Stopparda za rok 2004. Je ženatý, má dvě dcery. vydalo nakladatelství Dokořán

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012