Karel Koželuh - uvedení do Mezinárodní tenisové síně slávy v USA

7-8 2006 Dějiny česky
obálka čísla

28. 6. 2006 se uskutečnilo slavnostní setkání v Národním muzeu u příležitosti uvedení významného českého sportovce Karla Koželuha do Mezinárodní tenisové síně slávy v Newportu ve státě Rhode Island spolu se zahájením výstavy vybraných Koželuhových sportovních trofejí.

Karel Koželuh (1895 - 1950), profesionální mistr světa v tenisu a reprezentant Československa ve fotbalu a hokeji byl všestranným sportovcem. V roce 1925 byl členem vítězného reprezentačního týmu Československa na hokejovém mistrovství Evropy ve Vysokých Tatrách.

Největší porci slávy si Koželuh vydobyl na tenisových kurtech. Šestkrát vyhrál prestižní Bristol Cup, třikrát zvítězil na turnaji US Pro Championship. Jako tenisový trenér působil ve Spojených státech amerických. Výrazně tak napomohl rozšíření "bílého sportu" v zámoří. Po druhé světové válce působil jako nehrající kapitán československé daviscupové reprezentace.

Zahynul při automobilové nehodě v Klánovicích u Prahy ve věku 55 let. Více než padesát let po smrti - v červenci byl uveden do Mezinárodní tenisové síně slávy, spolu s ním také Patrick Rafter z Austrálie a Gabriela Sabatini z Argentiny. Karel Koželuh doplní šestici tenistů pocházející z bývalého Československa, kteří už v této síně slávy svoje místo mají. Jsou jimi Jan Kodeš, Hana Mandlíková, Jaroslav Drobný, Ivan Lendl, Martina Navrátilová a Jana Novotná.

O přijetí Karla Koželuha do této síně slávy se rozhodující měrou zasadili Hana Koželuhová- Sládková a wimbledonský vítěz Jan Kodeš.

Výstavu, která potrvá do 28. 7. 2006 připravilo Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea.

Helena Karasová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012