Ema Destinnová - opět ve Stráži nad Nežárkou

7-8 2006 Naši ve světě česky
obálka čísla

Již začátkem června proběhla v jihočeské Stráži nad Nežárkou velká událost. Souhrn několika slavnostních akcí s názvem Ema Destinnová se vrací zpět domů ...zahájil otevření stálé expozice této české operní legendy v zámku, který Emě Destinnové kdysi patřil. Zámek, dnes v rukou soukromých majitelů, byl také poprvé dlouhodobě otevřen veřejnosti. (v 90. letech byla po dvě sezóny otevřena výstavka, kterou připravilo Muzeum Jindřichohradecka).

Dnešní majitelka, paní Doubravová, před dvěma lety zakoupila zámek od restituentů, žijících v zámoří, ve velmi zbědovaném stavu. Podepsala se na něm neslavná doba, která počala obsazením historicky cenného objektu wehrmachtem, později pohraniční stráží a až do roku 1995 využitím pro Ústav sociální péče. Klasicistní budova nad meandrem Nežárky potřebovala zásadní a nákladnou rekonstrukci, která se zdařila také díky výborným řemeslníkům ze Stráže n. N., jimž složil hold na tiskové konferenci v Národním muzeu manžel nové majitelky, pan Doubrava. Doubravovi chtějí navázat na slavnou éru, kdy byl zámek útočištěm kdysi nejslavnější operní divy světa. Do zámku se díky spolupráci s Národním muzeem, které připravilo novou stálou expozici o Emě Destinnové, vrátily nejen její osobní předměty, nábytek či fotografie, ale také hudba.

Božská Ema na rybách

Svá každoroční angažmá na operních scénách celého světa ukončovala Ema Destinnová vždy doma, ve vlasti, kterou milovala. V roce 1916 zakoupila právě zámek ve Stráži n. N., kde pak prožila nejen léto, ale také nucenou uměleckou odmlku způsobenou válkou v Evropě a svojí angažovaností ve vlasteneckém odboji proti dosud mocné monarchii.

Nezapomenutelným způsobem tuto epizodu života umělkyně ztvárnila slovenská herečka Božidara Turzonovová ve filmu režiséra Krejčíka Božská Ema. (Ve filmu znějí krásné árie z českých oper v podání další slavné Slovenky, Gabriely Beňačkové). Filmová představitelka, kterou si čeští diváci s operní divou nerozlučně spojili, byla též přítomna slavnostnímu otevření zámku. Ve Stráži Destinnovou navštěvovaly mnohé význačné osobnosti včetně T. G: Masaryka, jemuž zde věnovala svůj historický román Ve stínu modré růže.

Nádhernou jihočeskou přírodu si Destinnová zamilovala a užívala nejen při toulkách po hrázích zdejších rybníků s alejemi staletých dubů, ale i při chytání ryb, zálibě pro dámu tehdy nevídané. Věnovala se tu i dalším svým koníčkům - psaní, malování a výrobě bylinných likérů.

Ve Stráži prožila i období nešťastných lásek, uhasínající kariéry, a bohužel zde ještě za jejího života proběhla exekuce bohatých sbírek uměleckých předmětů, které nashromáždila po celém světě. Mnoho předmětů během minulého století zmizelo za hranicemi pod rukama různých překupníků či v soukromých sbírkách.

Znovuvzkříšení zámku

Mezi několikerými zájemci o objekt zvítězili Doubravovi myšlenkou znovuzasvěcení zámku jeho slavné obyvatelce a hudebnímu dění. A tak započala další z mnoha rekonstrukcí. Původně zde stávala totiž dřevěná tvrz, později přestavěná na kamenný hrad, patřící Vítkovcům. Po požáru bleskem byla zřícenina opět přestavěna, to již do podoby zámku. Dnes, po třech letech rekonstrukce, je možné zámek využívat. V jeho části vzniklo pět místností s novou expozicí připomínající Emu Destinnovou, dále zde byly zrekonstruovány k hudebním produkcím koncertní sál, nádvoří a amfiteátr v zahradě.

V zámku má být vytvořeno i badatelské centrum, zabývající se osobností Emy Destinnové, jehož cílem bude návrat této osobnosti mezi idoly české kultury.

Nadace Emy Destinnové

Ve spolupráci majitelky zámku, Národního muzea a Nadace Emy Destinnové, která se bude starat zejména o využití zámku po stránce hudební, se zde počítá s pořádáním operních mistrovských kurzů, dílen a koncertů se slavnými operními pěvci, dirigenty i režiséry. Tato činnost by měla otevřít dveře k opernímu umění především mladým zpěvákům a hudebníkům a přispět tak ke znovuvytvoření velké české operní tradice. Nadace sídlí v Londýně. Jejími členy a čelnými představiteli jsou především čeští krajané. Již několikrát pořádala česko-britskou pěveckou soutěž Emy Destinnové.

Již dnes se jedná s takovými veličinami, jako jsou Peter Dvorský, Eva Urbanová, či s členy Královské opery v Londýně nebo Vídeňské opery. Idea letní školy opery počítá s tím, že by mladé interprety polovinu prázdnin připravovala, ve druhé půli by se pak nacvičená opera hrála.

Jedinečná příležitost pro Národní muzeum

Jak řekla Vlasta Koubská, autorka výstavy, bylo Národní muzeum velmi potěšeno, když se na ně noví majitelé zámku obrátili s prosbou o vytvoření nové expozice. Podařilo se shromáždit na 200 dobových dokumentů připomínajících život Emy Destinnové od mládí až po poslední roky ve Stráži. Mezi exponáty jsou například kostýmy ze slavných rolí (Mařenka, Aida). Vystavují se zde i některé osobní předměty, jejichž shromažďování stále pokračuje. Po výzvě obyvatelstvu z okolních vsí se totiž ukázalo, že řada zdejších starousedlíků má doma na pěvkyni nějakou rodinnou památku - někdy i jí osobně darovanou.

Národní muzeum využilo pro vytvoření expozice předměty z bohatého fondu divadelního oddělení Historického muzea, kterou tvoří množství fotografií, obrazů i kostýmů, ale také zásadní sbírka osobní korespondence Emy Destinnové.

Získat do expozice i autentický nábytek či předměty ze sbírek Destinnové byl však úkol nelehký, vzhledem k tomu, že některé památky na Destinnovou již vlastní jiná muzea v jižních Čechách a mnoho dalších se nachází mimo území České republiky. Proto bylo využito například replik historického nábytku.

Co je zato úplně autentické, to je pověstný tajný východ z ložnice umělkyně. Nahlédnout můžete také do původní věštírny se známým kostlivcem, který měl Destinnové připomínat pomíjivost lidského bytí.

Zámkem také znějí její autentické, technicky vyčištěné nahrávky řady slavných árií.

Nevěřte lidem, zklame vás každý, stulte se do náruče přírody, ta vás nezklame nikdy...

To jsou slova Emy Destinnové, která si autoři výstavy vybrali jako motto, vyjadřující její vztah k jihočeským luhům.

Zámek ve Stráži nad Nežárkou je otevřen celoročně mimo pondělků vždy od 9 do 17 hodin, expozicí provádějí profesionální průvodci.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012