Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

7-8 2006 Kultura česky
obálka čísla

Divadelní oddělení patří rozsahem sbírkových předmětů k největším v celém Národním muzeu, k jeho nejpoutavějším sbírkám se mimo scénografické, rukopisné, fotografické a plakátové sbírky řadí právě sbírky loutek a cirkusů. Jedná se o zcela unikátní celky, které dokumentují vývoj obou druhů umění. Zvláště 19. století obě tato umění splňovala funkci nejen zábavnou, nýbrž i poznávací. Lidové loutkářské hry rozšiřovaly obzor především venkovského publika, cirkusové produkce seznamovaly diváky například se zvířaty z jiných koutů světa, předváděly kouzelnické triky nebo neobyčejné artistické výkony.

Národní muzeum slavnostně otevřelo 18. května na Velkém náměstí v Prachaticích Muzeum české loutky a cirkusu.

České loutkové divadlo mělo v různých dobách v celoevropském kontextu unikátní postavení. Exposice přibližuje všechny jeho významné podoby od dob dávných až do poloviny 20. století. Z lidových loutkářů, kteří putovali po českém venkově, je zvláštní pozornost věnována rodině Kopeckých - vystaveny jsou mj. Vzácné loutky a opona Arnošty Kopecké, vnučky legendárního Matěje Kopeckého. Z přelomu 19. a 20. století jsou plošné loutky, které Mikoláš Aleš nakreslil pro své děti a které se poté staly předlohou pro sériově vyráběné loutky, vystaveny spolu s divadélkem slavného herce Eduarda Vojana.

Novodobější dějiny připomenou mj. Loutky Vojtěcha Suchardy a scénické i kostýmní návrhy Anny Suchardové-Brichové pro Říši loutek, divadelní scény s loutkami výtvarníků Ladislava Šalouna, Aloise Šroifa, Víta Skály a dalších. Nechybí samozřejmě loutky Spejbla a Hurvínka, instalované spolu s originální sérií varietních Trnkových loutek.

Cirkusy, varieté a kouzelnictví u nás byly zatím prezentovány pouze na několika menších výstavách plakátů - v Prachaticích je tak vůbec první stálá expozice těchto umění v České republice. Fotografie, plakáty a dokumenty vyprávějí o výkonech potulných českých komediantů z cirkusových rodin Berousků, Wertheimů, Štipků, Štaubertů, Joo a dalších. Připomenou slávu největšího meziválečného cirkusu Kludský i pozdějšího cirkusu Humberto. Najdeme tam 140 let starý rotovací talíř, se kterým exceloval slavný herec Jindřich Mošna, po principálovi Karlu Kludském mladším zůstal frak s cylindrem. V poslední místnosti je skutečná manéž - šapitó plné historického nářadí: pevné i volné hrazdy, provazochodecký drát, jednokolky, žonglovací pomůcky, perská tyč, cirkusové kostýmy nebo motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou. A nakonec: jediné panoptikum s voskovými figurínami a hrůzyplnými výjevy.

Muzeum české loutky a cirkusu je otevřeno celoročně, a to denně kromě úterý od 9 do 12 a 13 do 18 hod.

-helkar-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012