Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

Divadelní oddělení patří rozsahem sbírkových předmětů k největším v celém Národním muzeu, k jeho nejpoutavějším sbírkám se mimo scénografické, rukopisné, fotografické a plakátové sbírky řadí právě sbírky loutek a cirkusů. Jedná se o zcela unikátní celky, které dokumentují vývoj obou druhů umění. Zvláště 19. století obě tato umění splňovala funkci nejen zábavnou, nýbrž i poznávací. Lidové loutkářské hry rozšiřovaly obzor především venkovského publika, cirkusové produkce seznamovaly diváky například se zvířaty z jiných koutů světa, předváděly kouzelnické triky nebo neobyčejné artistické výkony.
Národní muzeum slavnostně otevřelo 18. května na Velkém náměstí v Prachaticích Muzeum české loutky a cirkusu.
České loutkové divadlo mělo v různých dobách v celoevropském kontextu unikátní postavení. Exposice přibližuje všechny jeho významné podoby od dob dávných až do poloviny 20. století. Z lidových loutkářů, kteří putovali po českém venkově, je zvláštní pozornost věnována rodině Kopeckých - vystaveny jsou mj. Vzácné loutky a opona Arnošty Kopecké, vnučky legendárního Matěje Kopeckého. Z přelomu 19. a 20. století jsou plošné loutky, které Mikoláš Aleš nakreslil pro své děti a které se poté staly předlohou pro sériově vyráběné loutky, vystaveny spolu s divadélkem slavného herce Eduarda Vojana.
Novodobější dějiny připomenou mj. Loutky Vojtěcha Suchardy a scénické i kostýmní návrhy Anny Suchardové-Brichové pro Říši loutek, divadelní scény s loutkami výtvarníků Ladislava Šalouna, Aloise Šroifa, Víta Skály a dalších. Nechybí samozřejmě loutky Spejbla a Hurvínka, instalované spolu s originální sérií varietních Trnkových loutek.
Cirkusy, varieté a kouzelnictví u nás byly zatím prezentovány pouze na několika menších výstavách plakátů - v Prachaticích je tak vůbec první stálá expozice těchto umění v České republice. Fotografie, plakáty a dokumenty vyprávějí o výkonech potulných českých komediantů z cirkusových rodin Berousků, Wertheimů, Štipků, Štaubertů, Joo a dalších. Připomenou slávu největšího meziválečného cirkusu Kludský i pozdějšího cirkusu Humberto. Najdeme tam 140 let starý rotovací talíř, se kterým exceloval slavný herec Jindřich Mošna, po principálovi Karlu Kludském mladším zůstal frak s cylindrem. V poslední místnosti je skutečná manéž - šapitó plné historického nářadí: pevné i volné hrazdy, provazochodecký drát, jednokolky, žonglovací pomůcky, perská tyč, cirkusové kostýmy nebo motocykl, na kterém jezdili Medvědi s Cibulkou. A nakonec: jediné panoptikum s voskovými figurínami a hrůzyplnými výjevy.
Muzeum české loutky a cirkusu je otevřeno celoročně, a to denně kromě úterý od 9 do 12 a 13 do 18 hod.
-helkar-Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad