Hračky a výukové kapsáře

7-8 2006 Kultura česky
obálka čísla

Kdo se při prázdninových procházkách Prahou zatoulá ke Karlovu mostu, může těsně vedle mostecké věže na Malé Straně objevit na Dražického náměstí č. 10 jubilejní desátou výstavu výtvarnic Olgy Černohorské a Ivany Kárníkové s názvem "Hračky, hry a kapsáře".

Všechny hračky jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jsou vhodné i pro alergiky. Svou nápaditostí a víceúčelovostí zvou ke hrám nejen děti tělesně postižené, ale i u zdravých dětí procvičují jemnou motoriku a rozvoj dovedností, jakými jsou například zapínání knoflíků nebo zavazování tkaniček. Na výstavě se pobaví i dospělí, pro které jsou připraveny hry s různými šachovými variacemi, jako jsou například šachy pro tři hráče, žertovné šachy nebo šachy s ptáčkem.

Pro mateřské školy jsou připraveny výukové kapsáře, domeček pro nácvik pojmů vlevovpravo, kalendář pro záznam počasí, oslavovací srdíčko nebo kapsář Hudebník na Orffovy nástroje, oceněný v r. 94 titulem "Správná hračka".

Zajímavostí je celá řada her, určených i nevidomým, například Člověče, nezlob se nebo známá hra Piškvorky v látkové úpravě s hmatovým odlišením. Každé srdce se smyslem pro hru potěší i látková pexesa: se zvířátky, s dopravními prostředky nebo značkami. Olga Černohorská v minulosti spolupracovala také s Nadací Terezy Maxové, která se věnuje opuštěným dětem. Kolekci hraček Olgy Černohorské vezla na státní návštěvu do Arménie i bývala první dáma Dagmar Havlová.

O kulturní program při zahájení se postaral patron výstavy, hudební skladatel a zpěvák Richard Pachman, který si na vernisáž odskočil přímo ze studia, kde natáčí nové CD Colours s Jaroslavem Svěceným. S herečkou a muzikálovou zpěvačkou Ditou Hořínkovou uvedou ukázky ze společného nedávno pokřtěného alba Dove Sono. Hudba "Českého Vangelise" Richarda Pachmana bude podmalovávat atmosféru po dobu konání celé výstavy od 12. července až do 29. srpna. Poslední týden výstavy bude věnován mateřským školám a pedagogické veřejnosti. Otevřeno bude denně i o víkendech od 10 do 21 hodin, výstava je prodejní, s bezbariérovým přístupem.

-OČ-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012