Prezident Klaus v Chicagu

7-8 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Ve středu 26. dubna přiletěl do Chicaga na dvoudenní pracovní návštěvu prezident Václav Klaus. Delegaci prezidenta v Chicagu doprovázeli velvyslanec ČR ve Spojených státech Petr Kolář a generální konzul ČR v Chicagu Marek Skolil. Návštěva prezidenta republiky bezprostředně navazovala na slavnostní otevření Generálního konzulátu České republiky v Chicagu dne 20. dubna.

Po příletu prezident položil věnec k památníku Tomáše Garigue Masaryka v areálu Chicagské university, na které první československý prezident kdysi přednášel. Prezident Klaus vystoupil na této universitě s přednáškou na téma "Česká republika: 15 let transformace a přibližování k EU" pro studenty a profesory prestižní fakulty Graduate School of Business, v jejíž řadách působí šest držitelů Nobelovy ceny za ekonomii.

V podvečer se prezident setkal s představiteli krajanské komunity v budově svépomocné pojišťovny CSA Fraternal Life, která byla založena jako česko- slovenská instituce již v roce 1854. V prostorách pojišťovny se také nachází unikátní Muzeum československého dědictví.

Setkání s prezidentem organizovala CSA Fraternal Life ve spolupráci s Americkým Sokolem a Česko-americkým kongresem sdružujícím více než třicet místních krajanských sdružení.

První krajané začali přicházet do oblasti Chicaga již v první polovině devatenáctého století. Ve známých "českých" čtvrtích jako Praha, Plzeň, Cicero, či Berwyn je již téměř nenajdeme, ale při posledním sčítání lidu uskutečněném v roce 2000 se v Illinois přesto přihlásilo k českému původu více než 150 tisíc obyvatel.

Řada českých krajanských sdružení zůstává v Chicagu a okolí a na americkém Středozápadě velmi aktivní.

Ve čtvrtek 27. dubna se prezident republiky setkal se starostou města Chicago Richardem M. Daleym. Na programu bylo také krátké setkání s ministryní financí státu Illinois a kandidátkou republikánské strany na guvernéra Illinois Judy Baar Topinkovou s českými kořeny.

Vrcholem čtvrtečního programu bylo vystoupení prezidenta Klause v Chicagském hotelu Hilton na pozvání Chicago Council on Foreign Relations na téma "Role České republiky v uměle sjednocené Evropě".

(Z tiskového prohlášení Generálního konzulátu ČR v Chicagu)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012