Nový konzulát v Chicagu

Ministr zahraničních věcí JUDr. Cyril Svoboda dne 20. dubna 2006 slavnostně otevřel Generální konzulát České republiky v Chicagu. O zřízení nového konzulátu ministr rozhodl dne 8. března předcházejícího roku. Konzulát by měl přispět k posílení česko-amerických vztahů v politické, hospodářské a kulturní sféře i ve všech dalších oblastech. V Chicagu tak vznikl již třetí generální konzulát ve Spojených státech amerických.
Zbývající dva se nacházejí v New Yorku a Los Angeles.
Slavnostního otevření se zúčastnil velvyslanec ČR ve Spojených státech Petr Kolář, generální konzul Marek Skolil, zástupci státu Illinois, města Chicaga, členové chicagského konzulárního sboru, zástupci českých krajanských organizací a další vážení hosté. Spolu s otevřením Generálního konzulátu byla také zahájena výstava fotografií Prahy s názvem Pražský chodec za účasti jejího autora Jiřího Všetečky.
V regionální působnosti nového Generálního konzulátu se nachází následujících jedenáct států amerického Středozápadu:
Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Severní Dakota, Jižní Dakota a Wisconsin a také dva honorární konzuláty: Kansas City, vedený Sharon Kay Valasek, a Minneapolis, vedený Josefem Mestenhauserem.
Během své dvoudenní návštěvy se ministr Svoboda setkal také s páterem Dušanem Hladíkem v budově České misie na chicagském předměstí Cicero. Dále navštívil Český národní hřbitov (založený v roce 1877), kde položil květiny ke hrobu českého starosty Chicaga Antonína Čermáka (narozen v Kladně, po dvou letech v úřadě se stal v roce 1933 obětí atentátu pravděpodobně namířeného na prezidenta Roosevelta).
Výběr Chicaga jako sídla nového Generálního konzulátu symbolicky stvrzuje, že Česká republika vnímá Chicago nejen jako přirozené centrum amerického Středozápadu, ale také jako tradiční centrum české komunity ve Spojených státech.
První krajané začali přicházet do oblasti Chicaga již v první polovině devatenáctého století.
Ve známých "českých" čtvrtích jako Praha, Plzeň, Cicero, či Berwyn je již téměř nenajdeme.
Přesto se v posledním sčítání lidu uskutečněném v roce 2000 přihlásilo v Illinois k českému původu více než 150 tisíc obyvatel. Nachází se zde celá řada velmi aktivních krajanských organizací, které se koordinují se na půdě tzv. Českoamerického kongresu.
Nový Generální konzulát se nachází v budově Michigan Plaza na adrese 205 North Michigan Avenue, Suite 1680, Chicago, IL 60601 (Tel.: +131 228 611 037, Fax: +1312 286 1944, e-mail.: chicago@embassy. mzv.cz
(Z tiskového prohlášení Generálního konzulátu ČR v Chicagu nky: www.mzv.cz/chicago).How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad