Stalo se v červenci

7-8 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. července

Začala platit nová pravidla silničního provozu. Musí se celoročně svítit, dětské sedačky jsou poviné na všech silnicích, všichni cyklisté do 18 let musejí mít přilby a jízda v opilosti je trestným činem. Řidič sbírá za přestupky body a když jich má 12, přijde o řidičský průkaz.

3. července

Začal platit zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. Partneři mají právo na informace o svém zdrav. stavu, mohou dědit a mají vzájemnou vyživovací povinnost.

4. července

Architektonickou soutěž na výstavbu nové budovy Národní knihovny v Praze na Letenské pláni obeslalo 760 architektů z celého světa. Výsledky budou vyhlášeny 3. března 2007.

7. července

Předseda KSČM Vojtěch Filip popírá, že by věděl, koho informoval o svých spolupracovnících a známých. Zdá se, že o StB nikdy nic nevěděl.

10. července

Jan Hřebejk dostal na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech cenu poroty. Překvapivé to je proto, že filmy divácky úspěšné obvykle odborníci přehlížejí jako pokleslou komerci.

11. července

Česko pro zahraniční turisty patří podle údajů britské pojišťovací společnosti Norwich Union do skupiny nebezpečných zemí. Naši kapsaři jsou horší, než proslulí zloději v Thajsku.

12. července

Čeští řidiči už vědí, jak obejít přísný silniční zákon. V zahraničí si koupí další řidičák, na Ukrajině stojí pár stovek korun.

13. července

Dvacet expertů z americké agentury MDA bude prohlížet místa, kde by se mohla vybudovat protiraketová základna americké armády.

14. července

Tři muži z Chebu chtěli prodat do Velké Británie osmiměsíční holčičku. Ctěli za ni 3 miliony korun (100 000 eur). Hrozí jim osm let vězení.

17. července

Češi patří ke světové špičce v oblibě posílání SMS. Průměr je 80 za měsíc, teenageři jich však dokáží poslat až 180.

18. července

Vztah lékařů k pacientům patří k nejhorším v Evropě. Jsme špatní jako Slováci, Irové a Lotyši. Mladí lékaři se učí od nadřízených despektu a ironizování.

19. července

2 ze 3 vytypovaných lokalit, kde by se mohla stavět americká protiraketová základna, patří do evropské soustavy chráněných ptačích území Natura. Boletice na Českokrumlovsku a Libavá na Olomoucku jsou hnízdišti vzácného chřástala polního.

20. července

V pražském Klementinu naměřili nejvyšší teplotu od roku 1865. Tenkrát bylo 33,7° C, letos 34,3° C.

21. července

Policejní prezidetn Vladislav Husák byl novináři přistižen, jak se řítí po dálnicj rychlostí 190km/hod. Dopustil se přestupků za 13 bodů a teoreticky by měl přijít o řidičský průkaz.

23. července

Češi, cestující za prací do velké Británie, se častěji stávají kořistí podvodníků. Zprostředkovatelé jim po příjezdu seberou peníze, doklady a zmizí.

24. července

Nějvětší požár za 30 let postihl Česko. Hoří lesy v Národním parku České Švýcarsko. Třicet cisteren, dva vrtulníky a letadlo hasí plameny v horách.

26. července

Rekordní spotřeba elektřiny, způsobená zapínáním klimatizace a větráků, způsobila kolaps rozvodné sítě. Po třiceti letech byl vyhlášen stav nouze.

27. července

Prezidentu Klausovi hrozí, že se dostane do války se svou rodnou stranou. ODS není schopná se dohodnou s ČSSD na povolební politice. Prezident připustil možnost úřednické vlády a část ODS by ho za to nevolila v r. 2008 na další funkční období. Otázka je, zda by Klaus nezískal dost hlasů právě od ČSSD a komunistů.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012