Knížky - Julie S. Salcherová - Kočky & bezkočky - Vydala Euromedia Group -- Knižní klub 2000

10 2001 Ostatní česky
obálka čísla

    Leží přede mnou poměrně útlá knížka povídek s poněkud absurdním názvem. Dozvíme se co je bezkočka? Ó, krásná češtino!
    V sedmnácti povídkách poznáváme pěknou řádku různých prostředí napříč severní polokoulí, tak jak šly osudy autorky a její rodiny poznamenány dějinami 19. a 20. století. S jemnou ironií, osobitým humorem a nadhledem nás provádí časem a prostorem rodným Těšínskem, malým městem dětství a dospívání, Prahou šedesátých let, dobou svých studií, emigrací v Evropě, později v USA a návratem po roce 1989.
    Hluboký cit a pochopení čtenáře osloví vzpomínky na maminku a otce i zamyšlení nad vlastním dítětem. Díky své ženské vnímavosti a šíří vzdělání dokáže několika větami charakterizovat odlišnost kultur a charakterů. Příběhy jsou vyprávěny pěknou češtinou a něžné a poetické ilustrace vystihují atmosféru příběhů.
    Ve zkratce se před námi odvíjejí nelehké osudy žen, jejich rodin v patriarchálním světě evropské civilizace, i když není vždy nejsnadnější. Umění povídkové zkraty má v naší literatuře tradici, již od dob Nerudových, naplňuje ji i kniha povídek Kočky & bezkočky a věřte, přečetla jsem ji jedním dechem.

Jana Volfová
    Pozn. redakce: Čtenáři Českého dialogu se mohou těšit na ukázky z této knížky i na jiné články, které nám Julie Salcherová laskavě zapůjčila k otištění.


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012