Knížky - Jaroslav Drábek - Z časů dobrých i zlých

10 2001 Ostatní česky
obálka čísla

    Nechám stranou postsametový nešvar, kdy si autor sám musí zaplatit výrobu knihy. Většinou jde o publikace, jejichž prostřednictvím se autor chce se čtenářem podělit o své životní zážitky. A mnohdy jde o zkušenosti a svědectví historicky velmi cenná.
    Nejinak je tomu v případě knížky, kterou napsal právník Jaroslav Drábek, žijící 40 let v exilu. Za války byl aktivní v domácím odboji, po válce dostal od prezidenta Beneše válečný kříž a medaili za statečnost. Stal se generálním prokurátorem mimořádného lidového soudu, který mezi jinými soudil K. H. Franka.
    V březnu 1948 uprchl s rodinou do zahraničí. Dostal se do USA, kde se stal komentátorem Hlasu Ameriky a kde vydal několik knih. Ve shora zmíněné publikaci vzpomíná stručně na své rodinné zázemí, ale především popisuje dramatické chvíle odbojové činnosti, své zatčení a pobyt v Osvětimi, putování po věznicích i nemocnicích včetně Bohnic. Před čtenářem defilují jména statečných osobností, které za války tajně bojovaly proti nacistům, které pomáhaly rodinám postižených a které byly ve spojení s londýnskou vládou. Krajina, Drtina, Navara, Dohalský, Gall, Rašín, Stránský a mnoho dalších jmen lze najít v Drábkově knize v zajímavých souvislostech. Kniha je navíc napsána velmi poutavě, inteligentně a s určitým časovým odstupem, který umožnil emotivní výpovědi obohatit o racionální a moudré úsudky. Pro historiky, ale i pro mladé čtenáře, kterí o této části naší historie vědí jen žalostně málo, jsou zvláště cenná fota a postřehy o zvěrstvech komunistů, která se projevovala již koncem války a v ;plné míře v ;letech 1945-1948, o dalších letech nemluvě.
    (Vydalo Naše vojsko v roce 1992 jako soukromý tisk pro autora)


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012