Setkání krajanů z Mladoboleslavska - Děje se v Mladé Boleslavi a okolí v čase II. setkání krajanů

5 2006 Naši ve světě česky
obálka čísla

Boleslavi je přes tisíc let, přesto je stále mladá..."Mladá Boleslav - město historické slávy Mladá Boleslav - město moderního věhlasu" Pod těmito hesly se druhé největší město Středočeského kraje letos prezentovalo na veletrzích cestovního ruchu. Slogany mají hrdě zdůraznit, že Mladá Boleslav sjednocuje ve vzácné symbi óze obojí, co dodává městům na prestiži: hluboké historické kořeny, z nichž vyrostla spousta staletých památek, a také svoji moderní tvář utvářenou budovami zrcadlícími aktuální trendy doby. Pětici architektonicky výrazých moderních staveb vám představujeme na následujících fotografiích:

čtvrtek 22. červen, 18h, Muzeum Mladoboleslavska na hradě Vernisáž výstavy Afrika Unikáty africké kultury ze sbírek Náprstkova muzea v Praze budou v Mladé Boleslavi vystaveny po celé prázdniny

. Úvodní vernisáž proběhne v rytmu černošských tanců. Výstava bude přístupná až do prvního dne nového školního roku denně mimo pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Tento unikátní počin vyvrcholí ve dnech 28. srpna - 1. září akcí Konec prázdnin v Africe. V uvedených pěti dnech jsou především pro děti připraveny zábavné programy spojené s výukou domorodých výtvarných technik nebo výrobou afrických rituálních předmětů.

Info:

Muzeum Mladoboleslavska, tel. (+420) 326 325 616 Pátek 23. červen, 9 - 17h, Sál Kult. střediska Svět Seminář o historii vystěhovalectví

Info:

Historik a etnolog Jaromír Jermář, tel. (+420) 777 824 924 Pátek 23. červen, 18h,

Muzeum Mladoboleslavska Komentovaná prohlídka expozic Muzea Mladoboleslavska Expozice Muzea Mladoboleslavska v prostorách hradu pro- šly od I. setkání krajanů, které se konalo před šesti lety, zcela zásadní proměnou. V současné době se hrad může pochlubit dvěma rozsáhlými stálými expozicemi - Paměť města, kde se nad vzácnými exponáty listuje v dějinách Mladé Boleslavi, a Venkov v proměnách času, kde jsou zmapovány zvyklosti, řemesla a každodenní život ve vesnicích v Pojizeří. Doplněním je dlouhodobá expozice Baroko v Pojizeří, připomínající především znovuobjevenou slavnou sochařskou dílnu rodu Jelínků, která fungovala po několik barokních desetiletí v sousedních Kosmonosech. Ti, kdo z časových důvodů nestihnou vernisáž sezónní výstavy Afrika pořádanou o den dříve, budou mít příležitost vidět africké unikáty v rámci této komentované prohlídky.

Sobota 24. červen, po celý den, Staroměstské nám. a nádvoří hradu Středověký jarmark

Poslední červnovou sobotu přijíždí do Mladé Boleslavi každoročně císař Rudolf II., aby zopakoval významný akt, který město zažilo ve svých reálných dějinách roku 1600: předal listinu, která povyšuje Mladou Boleslav na královské město. Na jarmarku během dosavadních ročníků nechyběly významné osobnosti a atributy slavné rudolf ínské éry - třeba proslulá postava Golema či lékař Jan Jesenius, který tu podobně jako kdysi v Praze provedl první veřejnou pitvu. Historickou atmosféru navozují dobové tance a hudba, kejklíři, rytířské turnaje a pouliční divadlo. Na stáncích lákají výrobky výhradně tradičních řemesel.

Info:

KS Svět, tel. (+420) 326 321 709 Sobota 24. červen, 14 - 17 hodin, centrum města Mnichovo Hradiště Národopisná slavnost

Skutečnost, že iniciátory červnové národopisné slavnosti v Mnichově Hradišti jsou jednotlivé baráčnické obce v Pojizeří, napovídá, že ve městě ležícím 14 km na sever od Mladé Boleslavi se během odpoledne obléknou desítky lidí do historických lidových krojů. Vzpomínka na dávno minulé časy tak bude pastvou pro oči. A také pro uši: Na lidovou notu totiž zahraje několik folklórních souborů.

Info:

Historik a etnolog Jaromír Jermář, tel. (+420) 777 824 924 Neděle 25. červen, 20.30h nádvoří hradu

L. N. Tolstoj - Příběh koně (divadelní představení pod širým nebem) Předtím, než se herci kamenn ého Městského divadla vydají na divadelní prázdniny, zahrají ještě pod širým nebem, v romantickém prostředí nádvoří boleslavského hradu, své nejúspěšnější představení - Tolstého Příběh koně. Představitel titulní role Petr Halíček byl letos velmi blízko od udělení divadelní ceny Thálie. Příběh koně je v současnosti největší chloubou na repertoáru Městského divadla. Ve venkovním prostředí nabere inscenace, prezentovaná tradičně na Malé scéně Městsk ého divadla, bezpochyby nové, nečekané nuance. Vždy aktuální podobenství o boji čisté bytosti s nástrahami světa je dojemné, ale nikoli sentimentální.

Info:

Městské divadlo, tel. (+420) 326 323 269

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012