Jubilující Olbram Zoubek

Na dvůr ateliéru Olbrama Zoubka se vchází průchodem činžovního domu. Z nervozity hluku Ječné ulice se v nás rozhostí klid a ticho před seskupením cementových postav - s rukama mlčenlivě vztaženýma v gestech, v pohybech, ve zvláštním naklonění či schýlení. Na brance letitými dešti omývaná výmluvná tabulka s nápisem: "Prosím o maximální stručnost, světlo a život jsou krátké". Ano, autor sochy modeluje z hlíny - v konečné podobě s typickou Zoubkovskou strukturou. Největší se odlévají do cementu, malé jsou ze slitiny olova a cínu, stejně jako reliéfy. Archaické náměty a všednost materiálu oživuje zlacení ženských vlasů i atributů v krásném kontrastu.
Pražský rodák Olbram Zoubek se letos dožívá 80. let. Jeho tvorba je nejen významným uměleckým odkazem, ale je spjata s historií českého národa. Kromě posmrtné masky Jana Palacha vytvořil Zoubek velmi významný Pomník obětem komunismu, odhalený v roce 2002 na speciálních stupních ve stráni k lanovce na Petřín, v němž se vyjadřuje k naší době symbolikou postav, měnících se postupně v torza po ustupujícím schodišti a táhnoucím se bronzovým proužkem se jmény obětí. Středem jeho uměleckého směřování byl vždy člověk jako měřítko všech věcí a činů, jako symbol pomíjejícnosti i věčnosti, touhy po velikosti a životní malosti a banálnosti. Kořeny inspirace vždy hledal ve středomořských kulturách, ve starověkém Řecku, čerpal ze Starého zákona, od Keltů, stejně i ze současnosti a "z všednosti" - od rodiny a přátel. Postavám určuje nová poslání, seskupuje je do vztahů. Mytologické či biblické zkonkrétňuje směrem k přítomnosti. Nejlépe to vystihují jeho vlastní slova: "...dělám lidi, na které myslím. To napět í mezi nadčasovostí a současností, mezi patosem a všedností, mezi směřováním k řádu a nemohoucností ho dosáhnout, to je asi to, oč mi v sochách jde".
Konec roku 1989 vynesl Olbrama Zoubka jako jednoho z těch, kteří mohli tvořit v sedmdesátých a osmdesátých letech pouze ve svém ateliéru, kteří nesměli vystavovat a byli ostře sledováni, kterým bylo dovoleno živit se nanejvýš restaurováním. V roce 1969 zhotovil Janu Palachovi posmrtnou masku, poté jeho bronzový náhrobek na Olšanský hřbitov. Tímto vyjádřením lidského postoje si zavřel nadlouho dveře k prezentaci děl. Od devadesátých let se stal pro národ "sochařem Jana Palacha ". Galerie se předháněly o možnost realizovat jeho výstavu. Dostával mnohé zakázky (pro pracovnu Václava Havla vytvořil nádhernou sochu dívky s dlouhými zlatými vlasy). Byl zpovídán a hodnocen, byl kritizován - mnohdy nezaslouženě. Jeho dílo, vycházející hlavně z řeckých dějin a tradic, je součástí dneška.
V roce 1969 v rámci projektu Socha a město umístil skupinu soch mezi procházející chodce. Výstava (k 80. výročí sochařova narození) je určitým návratem k této myšlence: rozestavět přímo v historickém centru města přes sto soch - v cyklech Antickém, Přátelé, Lotovy ženy
nebo jednotlivě či ve dvojicích. Aby bylo mož- né se mezi nimi volně procházet a stát se tak přímou součástí plastik. Nebo se dívat z odstupu na les postav - zpodobněných osudy bájných hrdinů i současníků.
Sochy Olbrama Zoubka je možné spatřit na Ovocném trhu v Praze - do 8. června 2006.
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad