Stalo se v dubnu

5 2006 Slovo redakce česky
obálka čísla

1.dubna

Občanský zaměstnanec ministerstva obrany Jiří Táborský byl zatčen, protože vynášel z úřadu tajné dokumenty NATO a odevzdával je soukromé firmě, která chtěla získat zakázku na dodávky materiálu pro jednu z aliančních armád.

2.dubna

Pravnučky vynálezce Františka Křižíka protestují, že u Křižíkovy fontány ve Stromovce se bude konat prvomájová veselice českých komunistů. Velká část vynálezcových potomků v roce 1948 emigrovala nebo byla k emigraci donucena. Jako vhodné místo k setkání komunistů obě ženy navrhují Pankráckou věznici nebo uranové doly v Jáchymově.

4.dubna

Už čtyři měsíce sedí v českém vězení švédský občan Usáma Kassir, který byl zadržen na ruzyňském letišti na základě mezinárodního zatykače. O jeho vydání žádají USA kvůli podezření, že Kassir napomáhá teroristům.

6.dubna

Ruská vláda požaduje od zahraničních vlád navrácení majetku carského Ruska i bývalého Sovětského svazu. Jedná se o vily, paláce, továrny a pozemky v Německu a zemích bývalé Varšavské smlouvy. K dluhům se Rusko naopak nehlásí.

7.dubna

Prezident Václav Klaus vrátil sněmovně zákon, který zpřísňuje podmínky pro provoz lyžařských vleků. Ochranu lidského zdraví v tomto případě považuje za záminku. V. Klaus je horlivým lyžařem.

8.dubna

Česko-německý fond bude pracovat i v budoucích letech. Dříve měl za úkol odškodnit české oběti nacismu, nyní má financovat kulturní a vzdělávací programy.

9.dubna

Zpěvačka Madonna založila společnost Semtex Girls Ltd. a zneužila tak název průmyslové (a také teroristy oblíbené) výbušniny, která se vyráběla v Pardubicích.

10.dubna

Již desítky tisíc lidí si vsadilo na výsledky českých parlamentních voleb. Většina ze sedmi milionů korun byla vsazena na vítězství ODS a vstup Strany zelených do parlamentu.

11.dubna

Místo současných devíti zdravotních pojišťoven by současný ministr zdravotnictví David Rath chtěl mít jen jednu. Dvě třetiny občanů ČR s tím nesouhlasí.

12.dubna

Velká Británie chce zamezit již jednou odsouzeným pedofilům, aby jezdili do Česka, Rumunska a Bulharska kvůli "zábavě". Bude příslušnou zemi varovat, protože pedofilové musejí každou cestu do zahraničí nahlásit.

13.dubna

Šest lidí bylo obviněno z nelegálního dovozu německého odpadu na české území. Hrozí jim trest až pět let. Od ledna 2006 k nám bylo přivezeno dva a půl tisíce tun odpadků!

14.dubna

Kuba neprodloužila vízum českému diplomatovi Stanislavu Kázeckému, který měl na starosti politické a kulturní akce velvyslanectví. Je to trest za naši podporu kubánské opozice a za kritiku porušování lidských práv na Kubě.

15.dubna

Bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti Zbyněk Dudek byl odsouzen na čtyři roky vězení za mučení odpůrců režimu, které bil pěstí do břicha, lil jim vodu na hlavu, tloukl jim hlavou o zeď a kopal je.

18.dubna

Strana zelených prozradila, že pokud se dostane do parlamentu, bude spolupracovat s ČSSD. Současný premiér Jiří Paroubek naopak projevuje zvýšený zájem o zlepšení vztahů s ekology.

19.dubna

V Česku je 330 (!) romských ghett, zatímco Rada pro záležitosti romské komunity jich předpokládala jen pár desítek. Jedná se o desetitisíce lidí, kteří jsou sociálně i ekonomicky v tragické izolaci.

20.dubna

Podle momentálních průzkumů veřejného mínění by měli lidovci problémy dostat se v blízkých volbách do parlamentu. Předseda Miroslav Kalousek zjištění komentoval slovy: Mohu se tomu jen smát!

22.dubna

Vzpomínáme 20. výročí černobylské jaderné tragédie, která u nás mj. způsobila výrazně menší počet narozených chlapců a hodně potratů.

24.dubna

U Hradce Králové byla objevena tajná chemická továrna. V nepoužívaném skladu se vyráběly stovky nebezpečných látek, včetně smrtelně jedovatého kyanidu.

25.dubna

Nerozhodnutí voliči mají blíže k ODS, ale jen o tři procenta oproti ČSSD a Zeleným. Kampaň ODS označují politologové a reklamní odborníci za "divnou".

26.dubna

Praha podpoří sportovce z Jedličkova ústavu a z organizace Spastic sport Praha. Handicapovaní sportovci dostanou od magistrátu 300 tisíc korun.

27.dubna

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš byl přepaden a zbit třemi násilníky. Dolejš vypověděl, že se jedná o násilí z politických důvodů.

28.dubna

Korejská automobilka Hyundai začne v Česku stavět později, než se předpokládalo. Souvisí to s finančním skandálem, do kterého je zapleten prezident společnosti. Byl obviněn z korupce a zpronevěry, v automobilce zavládla panika.

29.dubna

Pražská Letná zažije po mnoha letech jiné než komunistické oslavy 1. máje: setkají se tam antikomunisté! Místo si včas zamluvila Konfederace politických vězňů, která dokonce zakázala v programu vystupovat umělcům, kteří byli nebo jsou členové komunistické strany.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012