Slovo šéfredaktorky - 1. máj na Letné!

Naposledy jsem tady byla 23. listopadu 1989. Na tribuně mluvili disidenti Václav Havel, duchovní Václav Malý, zpíval Jaroslav Hutka, který právě s trochou dramatičnosti překročil zpátky čs. hranici z exilu, (mluvil ale i předseda komunistické vlády Adamec). Bylo nás tu v tom mrazivém listopadu prý na 250 tisíc, kteří toužili po změně režimu, po svobodném životě ...byl to úžasný zážitek. Spontánní radost, vděk za možnost změny, dojetí, pláč, potlesk, radostný křik, naděje...jenže to bylo asi příliš sametové...
Letenské pláně se brzy zmocnili komunisté. Možná ne hned, první roky poté, co byla právně zrušena jejich vůdčí funkce ve vládě se trochu báli a nevystrkovali růžky, nevěděli,co bude. Ale po pár letech, kdy se ukázalo, že je nikdo na "kandelábry věšet nebude ", dokonce, že je možné jako rakovina metastázovat se do současné politiky, si Letnou na 1. máje každoročně zabrali. Ne tak letos. O pár minut je ve frontě na zamluvení si Letné na úřadě předběhli zástupci Konfederace politických vězňů. A pozvali si své příznivce. Dobře udělali, když se spojili s mladými organizátory akce Trikem proti komunismu. Došlo tak na spojení zkušenostmi jinak možná dosti vzdálených generací.
Mnoho mladých lidí, které sem přitáhl zajímavý hudební program připravený na pozdější hodiny, či dnes již opravdu módní protikomunistická trička, mělo tak možnost setkat se s těmi, kdo komunismus zažili z té nejhorší stránky. Mladých i starších odpůrců rudé ideologie se sešlo na deset tisíc.
Nejprve byly proslovy řečníků. Připomenuta byla např. nedávná rezoluce odsouzení komunismu v Bruselu, která má 14 bodů a z které mj. vyplývá, že komunisté na světě zavraždili přes 94 milionů lidí!
Přišli i někteří představitelé politických stran, kteří v žádném případě nechtějí s komunisty mít nic společného. Topolánek za ODS, Kalousek za KDU-ČSL, Němec za US-DEU, Kasl za SND-ED - ten mimochodem odsoudil tzv. tlusté čáry za minulostí a připomenul, že "s komunisty se nemluví". Za Asociaci zemědělců ČR pěkně promluvil Ing. Němec, který zdůraznil, že český sedlák bolševiky nevolí. Předseda Klubu Milady Horákové připomenul její odkaz. Vystoupili i zástupci Sokola, Orla a dalších organizací, nakonec promluvil herec a vozíčkář Jan Potměšil, který byl v listopadu 1989 těžce zraněn právě při misích za svobodu. Nechyběla ani polední modlitba a malý duchovní proslov. Režisérem celé akce byl Jan Marhoul.
Odpoledne i večer patřily hudbě. Vystoupily zde mnohé populární skupiny a interpreti, kteří jsou známí jako odpůrci komunistů (Ivan Hlas, skupina Laura a její Tygři, skupina Bůh ví a další, večer vyvrcholil vystoupením jedné z nejmladších, ale i nejpopulárnějších zpěvaček u nás, talentované a svobodomyslné Anety Langerové).
Sluníčko, po pár studených dnech opět hřálo a atmosféra na Letné byla velice příjemná, přátelská. Potkávali se tu dobří lidé (např. Martin Jan Stránský, Karel Swarzenberk, Jiřina Šiklová, Alexandr Vondra, Jiří Gruntorád, Katka Volková, Jiří Hanák s manželkou, Věra Dvořáková, Lilije Komnjacká, Vladimír Janík, Marek Střížovský s Márinkou.
A mnoho a mnoho dalších, řada z nich v barevných tričkách s vtipným protikomunistickým potiskem. Také jsem jedno zakoupila, budeme mít s "Fialkou" stejné. Je to moc dobrá nová móda - a byl to moc hezký 1. máj!
Eva StřížovskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad