Jaroslav Šonský a Patricia Bretas

4 2006 Kultura česky
obálka čísla

Co si představit při vyslovení jmen této dvojice? Báječnou kombinaci houslí a klavíru a souhru dvou vynikajících muzikantů, kteří propagují národní hudbu svých zemí. Na několika svých předchozích turné po Evropě i Jižní Americe představili jak českou tak brazilskou romantiku i skladatele novější doby. Ve svém repertoáru ale mají také mnoho nádherných skladeb různých dalších mistrů všech období. Velkým zážitkem pro mne osobně byly Brahmsovy či Musorgského skladby na jejich loňském koncertě v Praze. Jaroslav Šonský, houslista žijící již přes 30 let ve Švédsku, získal za neúnavnou propagaci české hudby a umění vůbec v r. 2003 ocenění Gratias Agit. Je také dlouholetým odběratelem Českého dialogu a přítelem redakce. Hraje sólově i s komorními tělesy, často na prestižních koncertech (Koncert na počest švédského krále na českém velvyslanectví). V poslední době koncertuje však nejčastěji právě s Patricií Bretas, vynikající a nadto krásnou brazilskou klavíristkou. Jejich poslední, v Českém rozhlase natočené CD, jsme také v roce 2004 opakovaně propagovali. Poslouchám je často a líbí se mi čím dál víc.

Jejich letošní evropské turné začíná koncem dubna ve Stockholmu (27. 4.), pokračuje přes Maďarsko, kde hrají 4. 5. a 6. května ( 6. 5. v Českém centru). Pak již zamíří do České republiky, a proto vy, kdo máte možnost přijít na koncert "doma", můžete zamířit:

9. 5. do Pardubic, 10. 5. do Havířova, 13. 5. do Lomnice nad Popelkou (rodné městečko Jaroslava Šonského), 16. do Tábora, 17. do Litomyšle nebo 19. 5. do Poličky.

Nakonec si ale necháváme pozvánku na pražský koncert. Redakce ČD na něj půjde určitě, kdo by se chtěl připojit, může nám dát vědět.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012