Vínečko bílé... ...vínečko rudé

4 2006 Ostatní česky
obálka čísla

Jeden z tisíce vinných sklepů, které ve Velkých Bílovicích najdete, patří rodině Stanislava Mádla. Můžete se ptát, čím je zrovna tenhle vinný sklep a jeho majitel zajímavý, že píšeme právě o něm?

Je to jednoduché. Víno z vinic a sklepů Stanislava Mádla je skutečně vynikající, a proto si již našlo cestu do světa. Královský mok ze sklepů Stanislava Mádla je mimo jiné dodáván třeba do Británie. I když ne ve velkém množství, ale zato k výjimečným příležitostem. Jak se tam dostal? Inu - znáte z našich stránek přeci Lady Milenu Grenfell Baines? Tato dobrá duše, členka správní rady Liverpoolské filharmonie, která se také velmi angažuje v podpoře českých podnikatelů v Británii (Remoska, české cukrovinky atd..), seznámila s lahodným vínem z Mádlových sklepení mnoho zdejších Čechů, činných v britských krajanských organizacích. A protože Stanislav Mádl dobře ví, že s vínem je vždy chuť si i zazpívat či zatančit, umí zajistit k ochutnávce svých dobrých ročníků také jihomoravskou cimbálovku. Neváhá s ní a s dostatečnými zásobami dobrého vínka přijet za Čechy do zahraničí a dodat tak různým krajanským oslavám patřičnou jiskru.

S jeho vynikajícím veltlínským zeleným se redakce Českého dialogu seznámila v Praze. Bylo to po finále pěvecké soutěže organizované nadací Emmy Destinnové (česko-britská soutěž mladých talentů). Lady Grenfell Baines zde opět hýřila energií a dobrými nápady � a tak, když se dozvěděla, že cestuji do Velkých Bílovic, rezolutně prohlásila, že se tedy musím poznat i s panem Mádlem osobně, prý je to báječný člověk. O několik dní později již jsem seděla v příjemném vinném sklípku a při ochutnávce dalších odrůd povídala s jeho majitelem o vinařských zkušenostech, sbíraných po tři generace. Jeho vlastní firma existuje od roku 1993. Dnes s rodinou a jedním společníkem hospodaří na 13 hektarech, 70% produkce tvoří bílé odrůdy. I při dobré organizaci práce a najímaní sezónn ích pracovníků spolkne víno veškerý čas. Stanislav Mádl svým vínem a prací kolem něj ale žije rád. Jako dobrý hospodář ví, že musí také sbírat zkušenosti i jinde než doma a porovnávat. Teprve potom jeho specializace na nejvhodnější odrůdy a jeho vlastní způsob zpracování přináší ty nejlepší výsledky. A těmi jsou vína, měřitelná třeba s víny z francouzské oblasti Chateau du Pap, kam rád se zdejšími vinaři jezdí konzultovat.

Přijedete-li za ním do Velkých Bílovic, najdete jeho firmu a zmíněný útulný sklep v části zvané Belegardy. (Jezdí sem za ním i rodinná známá Magdalena Kožená).

Zváni jsou všichni, kdo by rádi ochutnali opravdu vynikající bílá, ale i červená vína z domácí produkce, vyráběná tradičními postupy. Na bílovickém náměstí firma provozuje také vinotéku, kde jsou zastoupena i vína dalších pěstitelů z okolí. Vinotéka zároveň funguje jako informační centrum pro turisty.

Stanislav Mádl je skutečně báječný člověk, jak pravila Lady Milena. Přestože mu jeho vinnými sklepeními a vinotékou projdou stovky zájemců a zákazníků, s každým rád o víně a nejen o něm pohovoří, poradí. Moravská srdečnost mu přímo kouká z očí, charakterizuje ho i zvonění jeho mobilního telefonu. I z tohoto výdobytku techniky Stanislavu Mádlovi totiž hraje cimbál.

A tak budete-li u vás něco slavit, zkuste se přesvědčit, že Stanislav Mádl je i váš vinař.

Tak se totiž jmenuje i jeho firma:

Stanislav Mádl - váš vinař

Záhumní ulice 1252, Velké Bílovice

tel.: +420 602 277 013

nebo +420 602 501 672

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012