Odešla Jára (Za Jaroslavou Moserovou)

4 2006 Aktuality česky
obálka čísla

Je pátek, 24. března. S kolegyní "Fialkou" vezeme do Národní knihovny naši výstavu a já si cestou stěžuji, že pořád někam spěchám a že jsem ještě nepřečetla celou tu milou knížku Jaroslavy Moserové Historky. Za hodinu mi volá syn: "Mami, umřela ti kamarádka Jára, teď to hlásili v rádiu.

Bylo mi do pláče, zarazila jsem se, přestala spěchat a vybavila si jeden nezapomenutelný zážitek v americkém městečku Spillville ve státě Iowa. V Cedar Rapids se toho roku 2003 konala Konference Společnosti pro vědy a umění. Součástí byl i výlet do Spillville, kde působil asi před stodeseti lety Antonín Dvořák. Byla nás celá skupina. Seděli jsme v kostele, kde Dvořák každé ráno hrával na varhany a poslouchali výklad krajanky oblečené do českého kroje. Když se chýlilo ku konci, zazněly "shůry" tóny Dvořákovy Novosvětské. Bylo to úžasné. Seděli jsme v lavicích a ani nedutali, jen se nechali unášet tím proudem tónů, rytmů a hudebních barev. Rázem jsme se ocitli jakoby vedle toho hudebního génia v jeho kostele a v jeho čase... na varhany hrála Jaroslava a to tak, že to nebylo nijak plánováno, prostě měla ten nápad, když jsme poslouchali o Dvořákovi, tiše vystoupala po schodech vzhůru ke klávesám a ve vhodnou chvíli na ně zahrála.

Pak jsme spolu seděly na obrubníku chodníku v městečku Cedar Radpids a povídaly si . Znaly jsme se sice už dlouho, ale jen letmo, tady byl čas na to popovídání a bližší seznámení. Pak už jsme se vídaly častěji, ať již v Senátu nebo na dalších akcích SVU apod. Jára, jak si přála být nazývána, věnovala Českému dialogu několik článků i autorských výtisků své hezké knížky Historky. Naposledy volala z mobilu kolegyni "Fialce", že se omlouvá a nepřijde na naše výroční setkání před Vánoci, protože momentálně leží v nemocnici. Pak jsem ještě měla možnost z té nemocnice slyšet pěkný rozhlasový rozhovor, kdy bylo slyšet, že Jára má potíže s dýcháním.

Jára byla úžasná žena obdařená mnoha talenty. Dokázala za jeden život to, co jiní nedokážou za několik životů. A přitom zůstala skromná a "obyčejná". Napsala mj. knížku Historky. Napíše někdo knížku o ní?

Určitě by se četla bez dechu...

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012