Karel Hašler, jak ho neznáte

9 2001 Ostatní česky
obálka čísla

    V minulém čísle jste se mohli dočíst o tom, že to bude nevšední představení, při kterém bude přítomen i Hašlerův syn Thomas, četli jste o kapelách Šlapeto a Archeus, které budou hrát "Hašlerky" a to i takové, které jsou téměř neznámé. Dnes mohu radostně dodat, že už je znám termín i místo této události. V Divadle u Hasičů (poblíž Náměstí míru v Praze 2) dne 9. prosince 2001.
    Uvádět tento nedělní koncertní podvečer se uvolili Pavlína Filipovská a Jiří Hanák. Na pódium přijdou i zajímaví hosté, kteří Karla Hašlera znali a kteří na něj prozradí, to co jistě diváci dosud nevěděli.
    Jedním z hostů je i dáma na fotografii. Její jméno zatím neprozradím, (pokud ji někdo poznáte, napište, pošlu vám za to pěknou knížku) ale pár vět o ní napsat musím, jsou to totiž mé čerstvé dojmy. Ač jsem o ní mnohé slyšela, právě dnes jsem ji měla možnost poznat osobně. Upřímné láskyplné přijetí mne, jako osoby dosud pro ni neznámé, mne samozřejmě naplnilo radostí, ale pak už jsem nestačila žasnout. Ta paní, která pocházela z přívětivého rodinného prostředí, byla v červenci 1948 zatčena a v komunisty zinscenovaném procesu za rok nato odsouzena na dlouhá léta do vězení. Dostala se do prostředí, které si asi neumí představit nikdo, kdo to neprožil na vlastní kůži. A přece ji to nezlomilo.
    "Víte, dávali nás na nejhorší práce. Byli jsme vlastně zadarmo pracující otroci. Všechny ženské máme o deset centimetrů delší ruce od tahání těžkých pytlů. Také v cihelně byla děsná dřina. Dřely jsme stále, musely jsme. Vzali nám léta života, vzali nám rodiny. Ale jedno nám vzít nemohli. A to bylo přátelství, které se mezi námi vytvořilo. Ještě dnes se s "holkami" pravidelně scházíme," říká. A hned nato od běhne jako čiperka do kuchyně pro další občerstvení a pak se smíchem zavzpomíná na svůj vztah ke Karlu Hašlerovi a jeho rodině, o tom, jak ji jednou rovnou ze sokolského sletu "unesl" do divadla, protože se mu líbila v kroji a v kroji pak na scéně s "českou vlajkou ztělesňovala Republiku. Jak z uvedeného vyplývá, tato energií a optimismem překypující dáma má už jistá léta. Nenosí brýle, nepotřebuje hůl, oči jí živě září, smutkem se zasklí jen když zavzpomíná na drahé, kteří tu již nejsou... 9. prosince bude mít narozeniny. Hádejte jaké?

    Večer pro Karla Hašlera podpořilo svým finančním příspěvkem Ministerstvo zahraničních věcí ČR a v ;jednání je spolupořadatelství Magistrátu hlavního města Prahy.
    Uvítáme i další sponzory, rádi bychom, aby večer byl skutečně důstojnou oslavou českého vlastence a písničkáře. A také bychom rádi vyzvali dobrovolné pomocníky, aby přišli pomoci s přípravou a organizací Hašlerova večera.
    Milí čtenáři a příznivci české písničky -- zapište si do diáře datum 9. prosince a s předstihem objednávejte vstupenky na adrese:
Český dialog
Legerova 63
120 00 Praha 2.

    Divadlo má jen 360 míst. A kdo dřív přijde...
    Těšíme se na vás.


- es -

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012