Jaroslav Seifert -- 1901-2001

9 2001 Dějiny česky
obálka čísla

    23. září uplynulo 100 let od narození jednoho z ;největších českých básníků a jediného našeho nositele Nobelovy ceny za literaturu Jaroslava Seiferta.
    Jaroslav Seifert se proslavil básnickým dílem, současně však proslul i statečnými osobními postoji, které mu v minulosti vynesly četné zákazy a cenzuru. V souvislosti s nástupem Klementa Gottwalda do čela KSČ v roce 1929 Seifert spolu s dalšími osmi spisovateli podepsal protest a byl ze strany vyloučen. Na začátku německé okupace působily jeho jinotajné verše, v padesátých letech odmítal politické procesy a v roce 1956 na sjezdu Svazu spisovatelů vystoupil na obranu nespravedlivě vězněných kolegů. Odmítl sovětskou okupaci Československa v roce 1968 a byl jedním z prvních signatářů Charty 77.
    Letošním významnému výročí bylo věnováno mnoho pozornosti a mezi akce, které jej připomněly a mají trvalou hodnotu, patří umístění pamětní desky na rodný dům Jaroslava Seiferta v Bořivojově ulici na pražském Žižkově. Však jsou také dostatečně známa slova umělcova: "Znám mnoho krásných míst na světě, nejkrásnější je Praha, narodil jsem se na Žižkově." Seifertova originální podobizna na této desce je již druhým uměleckým ztvárněním významného básníka od sochaře Stanislava Hanzíka. První byla stéla pro Památník Jaroslava Seiferta v Kralupech nad Vltavou. Prof. Hanzík svou sochařskou tvorbu, oceněnou mnoha uznáními doma i za hranicemi, doplňuje právě o portréty osobností z české kultury, z nichž např. portrét Bohumila Hrabala získal v Londýně Medaili Jeana Massona Davidsona (1999), či bronzový reliéf Alfonse Muchy zdobí dům v ulici Val - de -- Grace v Paříži.
    Také zahajovací koncert 5. ročníku hudebního festivalu Nekonvenční žižkovský podzim 2001, který se konal právě v den básníkových narozenin, byl jemu věnován. Ne náhodou zde byly slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže "Seifertova Praha" pro začínající básníky a literáty v oboru původní poezie a prózy.
    Ve Viole prezentoval Supraphon staronový počin, jímž je reedice výboru z poezie "Jaroslav Seifert -- Verše, vzpomínky". CD přináší unikátní záznam básníkova hlasu, čtoucího ze svých vzpomínek, doprovází jej přednes Františka Němce, Viktora Preisse a Oty Sklenčky. Tento ediční bonbónek vyšel za přispění Obce spisovatelů a Nadace Marty Kotyzy.


Marina Hužvárová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012