Květiny pro Jana Masaryka

V pátek 14. září položil ministr zahraničí Jan Kavan spolu s osobnostmi, které mají blízký vztah k Janu Masarykovi, květiny k pamětní desce umístěné pod oknem Černínského paláce, kde v roce 1948 ukončil svůj život tehdejší ministr zahraničí po komunistickém puči. Pietního aktu se účastnily například dámy Slávka Peroutková a Dagmar Burešová, členové Společnosti Jana Masaryka a také poslední člověk, který Jana Masaryka viděl živého, jeho tajemník dr. Antonín Sum. Ve svých 82 letech je obdivuhodně čilým člověkem fyzicky i duševně. (O jeho úžasné knize Otec a syn jsme psali v minulém čísle, nyní připravuje druhý díl.) Dr. Sum pronesl řeč, která směřovala jak ke zlu komunistického puče, po kterém Jan Masaryk ukončil svůj život, tak ke zlu obecně a byla aktuální k posledním hrůzným událostem v USA. Pěkný projev měl ministr Jan Kavan, jehož otec byl posledním diplomatem, který s ním hovořil před svým odletem do Londýna, kam měl přivézt jeho dopis. Ten se však už nenašel...
Společnost Jana Masaryka vydává svůj věstník (lze ho vyžádat na adrese Karlovo nám. 19, 120 00 Praha 2) a pořádá další akce. Například od poloviny září do poloviny října výstavu v Litomyšli Jan Masaryk. 19. listopadu 2001 v Carolinu na půdě Univerzity Karlovy bude uspořádána vzpomínka na 60. výročí založení Mezinárodního svazu studentstva v Londýně, 25. prosince bude v Praze 7 na třídě, která nese její jméno, umístěna pamětní deska Milady Horákové u příležitosti 100. výročí narození ženy, která byla komunisty popravena.
-es-
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad