Josef Černý - ZA DRÁTY KOMUNISMU

4-5 2005 Kultura česky
obálka čísla

5 291 dnů na Borech, v Leopoldově, na Mírově, ve Valdicích

„Považoval jsem za svou povinnost napsat těch pár vzpomínek, aby i další generace viděly, jak jsme žili, v co jsme doufali a věřili.

…Kde se jen naši lidé naučili těm krutostem? Ještě před několika hodinami bych každého přesvědčoval, že v Československu takové způsoby nejsou možné. To snad bylo možné na gestapu za fašistů. Ale tohle provádějí naši lidé vlastním lidem, bratr bratrovi. To bylo asi moje největší zklamání, že Čech, občan státu, který má tak bohaté dějiny a kulturní tradice, může tohle dělat spoluobčanovi. Kde se v nich vzala ta nenávist? Kde zůstala lidská důstojnost? Co je to za fanatismus, který dokáže proměnit člověka v lidskou hyenu? Nebo se etapy lidských dějin opakují?“

Josef Černý se narodil 12. 6.1903 v Kozašicích (vesnice u Přelouče) jako druhé ze čtyř dětí zedníka a drobného zemědělce. Vyučil se truhlářem, později pracoval jako akviziční úředník Albrechtické pojišťovny, po večerech absolvoval obchodní školu. V letech 1933-1938 byl nájemcem cihelny v Mikulovicích. Za války pracoval jako pojišťovací úředník a po ní se stal ředitelem První nemocenské pojišťovny v Pardubicích, odkud byl hned po 25. únoru 1948 propuštěn, protože odmítl podepsat přihlášku do KSČ (byl členem strany národněsocialistické). Před zatčením pracoval jako údržbář a topič v hotelu Slavia v Lanškrouně, poté jako účetní nádražní restaurace v Kolíně. V červenci 1949 byl zatčen a o rok později odsouzen státním soudem na doživotí. Propuštěn byl podmínečně po více než 14 letech 16. 1.1964. Po propuštění pracoval jako dělník v pneuservisu Barum v Pardubicích. V důchodu ještě občas vypomáhal v různých podnicích s administrativní činností. Zemřel 10. 7.1992.

Brož., 80 stran, cena 99 Kč

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012