Zdařilý svátek hudby

Jubilejní desátý ročník festivalu mladá Praha se tradičně uskutečnil na přelomu měsíce srpna a září. Tato nesoutěžní přehlídka zaměřená na mladé umělce z různých částí světa, kteří jsou na počátku své koncertní kariéry, měla v Praze sedm koncertů a mimo Prahu šest. Důstojná oslava jubilea se podařila a počet koncertů byl letos podstatně zvýšen. Zralé a náročné publikum vyslechlo hudbu v její plné síle, rozmanitosti a kráse. Program zahrnoval širokou škálu různých stylů a období včetně hudby současné.
V předchozích ročnících bylo tímto způsobem uvedeno na cestu mezinárodní umělecké kariéry více než 280 umělců. Účast na tomto festivalu se stala pro mladé umělce otázkou prestiže.
Nad letošním ročníkem festivalu převzala záštitu nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Tím byla oceněna dlouholetá pomoc začínajícím umělcům.
Festival Mladá Praha získává většinu svých finančních prostředků od japonských sponzorů. Působí jak nestátní nezisková organizace -- občanské sdružení. Členové výboru pracují bez nároku na odměnu a umělci účinkují za symbolické honoráře.
Prezident festivalu prof. Lubomír Kostecký letos v červnu převzal za péči o rozvoj mezinárodní spolupráce v kulturní oblasti nejvyšší japonské vyznamenání, jaké kdy cizinci bylo uděleno. Při slavnostním aktu obdržel Řád svatého pokladu se zlatými paprsky a záponou, který mu byl udělen Jeho Veličenstvem japonským císařem a japonskou vládou. V japonských médiích byla této události věnována velká pozornost.
Jaroslav Prošek
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad