Stávkovali žáci i rodiče

9 2001 Aktuality česky
obálka čísla

Asi 1500 žáků všech šesti základních a středních škol s výukou v lužickosrbském jazyce v německém Sasku a jejich rodičů se v pátek zúčastnilo protestní stávky proti rozhodnutí úřadů neotevřít v tomto školním roce pátou třídu s lužickosrbskou výukou na středním škole v Crostwitz (srbsky Chrósčicy).
Žáci nešli na první dvě hodiny do školy a místo toho s rodiči na školních dvorech diskutovali s ostatními studenty a s veřejností o budoucnosti lužickosrbských školních zařízení. Při diskusích byly mimo jiné připomínány i četné projevy podpory a solidarity, které organizaci Lužických Srbů Domowina přicházejí z Německa i ze zahraničí.
Předseda Domowiny Jan Nuck reagoval na čtvrteční pohrůžku saského ministra školství Matthiase Rösslera (CDU), že rodiče 17 žáků páté třídy, kteří dále navštěvují improvizované vyučování v Crostwitz, budou potrestáni pokutou za zanedbávání povinné školní docházky. Přestože rodičům hrozí pokuta až 2500 marek (téměř 50 tisíc Kč), Nuck ujistil, že Domowina rodiče podpoří a pokuty zaplatí.
Pracovníci školského úřadu ve čtvrtek zabránili učitelům i žákům páté třídy ve vstupu do školy. Výuka sice pokračuje z iniciativy starosty v městské víceúčelové hale, Rössler však oznámil, že ji neuznává, a protože žáci nenavštěvují úřední vyučování, bude jejich rodiče žalovat pro zanedbávání školní docházky.


1. září, ČTK

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012