Nebeští jezdci opět spolu

10 2004 Kultura česky
obálka čísla

Jeden z prvních filmů o československých letcích na západní frontě se po třiceti pěti letech vrací na veřejnost. Stane se tak prostřednictvím výstavy Setkání Nebeských jezdců, která se pro veřejnost otevřela 23. září 2004 v Muzeu hlavního města Prahy.

Setkání Nebeských jezdců, jak zní název celé akce, nabízí návštěvníkům ohlédnutí za filmem režiséra Jindřicha Poláka Nebeští jezdci prostřednictvím fotografií, dokumentů, plakátů, rekvizit a dalších artefaktů.V expozici nebude chybět ani vzpomínka na autora knihy, bývalého příslušníka 311. bombardovací perutě Royal Air Force a 3. československého bitevního pluku, Richarda Husmanna, který napsal Nebeské jezdce pod pseudonymem Filip Jánský.

Vzhledem k době, kdy film vzniknul (prý byl dokončen přesně 19. 8. 1968), byl v kinech promítán necelý rok a jeho premiéry se musely odehrát mimo Prahu. Jedna z těchto premiér se uskutečnila 15. 11. 1968 v Kolíně. Sešla se při ní nejen většina herců a realizačního týmu, ale i mnozí českoslovenští příslušníci Royal Air Force. Snad i proto patří mezi nejlépe zdokumentované premiéry. Expozice nebude ochuzena ani o krátkou vzpomínku na toto premiérové promítání.

V následujících letech čekaly na mnohé tvůrce filmu často spletité osudy. Představitelka Patricie Jana Nováková byla zanedlouho po slavnostním setkání v Kolíně byla zavražděna. Skladatel filmové hudby Evžen Illín emigroval, stejný osud zvolil i představitel střelce Jimmyho, architekt Jan Kaplický, do vlasti se vrátil představitel radisty Tomíka, dnes profesor na univerzitě sv. Tomáše v Minnesotě v USA. Jiří Hrzán zahynul za doposud ne úplně vyjasněných okolností. Hlavní architekt filmu Karel Černý získal za film Amadeus filmového Oskara.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012