Porada českých velvyslanců

9 2001 Aktuality česky
obálka čísla

    Česká zahraniční politika by se podle šéfa české diplomacie Jana Kavana neměla stát součástí předvolebního boje. Kavan to dnes řekl při zahájení pětidenní porady vedoucích českých zastupitelských úřadů. V Černínském paláci vyjádřil připravenost dál usilovat o dosažení širokého politického konsenzu o hlavních otázkách zahraniční politiky.
    Kavan zopakoval české zahraniční priority, zhodnotil vztahy s některými státy a nastínil požadavky na své podřízené. Prvořadou prioritou zahraniční politiky je dokončení vyjednávání o vstupu do Evropské unie a dosažení výrazného pokroku v ;přípravách na integraci, zdůraznil ministr. Přístupová jednání by podle něj vláda chtěla stihnout do konce funkčního období. V souvislosti s ;nadcházejícími volbami v některých evropských státech včetně Německa a Francie Kavan diplomatům připomněl, že mají pečlivě sledovat vnitropolitický vývoj, který může mít dopady na český vstup do unie.
    Premiér Miloš Zeman v krátkém vystoupení vyjádřil názor, že existuje dobrá naděje, že se Česku podaří dosáhnout fakticky pouze dvouletého omezení pro pohyb pracovních sil v unii. Některé členské země podle něj ani toto dvouleté omezení po českém vstupu do unie zřejmě vyžadovat nebudou.
    Podobně jako šéf diplomacie kritizoval média za způsob informování o zahraničněpolitických tématech. Výsledný obraz o zahraniční politice je posunut, řekl Kavan, podle něhož média neadekvátně zdůrazňují některé rozdíly v názorech vlády a opozice. Jako spekulace odmítl zprávy o špatných vztazích s prezidentem Václavem Havlem. Na základních hodnotách se podle něho shodnou. Premiér před diplomaty zdůraznil, že Kavan má jeho plnou podporu a že "mediální útoky na jeho osobu" tuto podporu jen zesilují. Porady vedoucích zastupitelských úřadů se konají každoročně. I dříve na nich představitelé vlády ČSSD kritizovali média. Ze strany diplomatů dnes ale zazněly i výhrady k tomu, že vedení ministerstva jim neposílá dostatek informací o různých událostech a postojích, a oni jsou pak odkázáni na tisk. Velvyslanec ve Švýcarsku, exministr zahraničí Jaroslav Šedivý, si posteskl například na nedostatek údajů o cestě náměstka ministra zahraničí Hynka Kmoníčka do Iráku a o kauze Českého domu v Moskvě


ČTK 27. 8. 2001

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012