Stalo se doma -- srpen

9 2001 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. Ministr zahraničí Jan Kavan chce koncem srpna předložit zprávu k britským kontrolám na letišti Ruzyně. Slíbil to včera zástupcům Romů.
    Včera vláda uveřejnila na internetových stránkách odtajněnou smlouvu s Investiční a poštovní bankou. Jisté je, že smlouva je napsána ve prospěch kupujícího, tedy Čs. obchodní banky.
2. Senátoři z výboru pro zahraniční politiku a bezpečnost kritizovali ministra zahraničí Jana Kavana, že se snaží zbavit odpovědnost za odposlouchávací zařízení na zámku Štiřín, které může poškodit pověst České republiky. Aféru vyšetřuje policie.
3. Nová politická strana na české půdě má vzniknout v říjnu. Ale zároveň se od ní už v začátku odvracejí slibné intelektuální osobnosti. Pravicové uskupení s názvem Cesta změny opustili např. Vlastimil Ježek, který chce usilovat o post ředitele České televize, ekonom Jan Švejnar, politolog Jiří Pehe, podnikatelé Michael Kocáb, Jiří Lobkowicz a Karel Schwanzenberg . V čele strany je mladá Monika Pajerová, známá ze studentského hnutí, které stálo na počátku "sametu".
    Mezirezortní komise pro záležitosti romské komunity zveřejnila zprávu, podle níž britské kontroly na letišti v Praze diskriminují Romy.
    Česká vláda ignorovala tryznu za Romy zabité v Osvětimi za druhé světové války. Konala se v Birkenau 2. srpna. Před 57 lety zde zahynulo v plynových komorách na tři tisíce romských dětí, žen a mužů. Tryzny se zúčastnili význační zástupci deseti evropských států. Neúčast českých zástupců zdůvodnila zástupkyně čs. velvyslance v Polsku tím, že se pozvánka "někam zašantročila".
    Vyšetřovatel odboru korupce a závažné hospodářské trestné činnosti podal podnět k obžalobě šesti osob v ;případě zkrachované společnosti H-Systém, která okradla své klienty o značné peníze.
6. Úroky v českých bankách (kromě Čs. spořitelny) vzrůstají přiměřeně k inflaci, která by se koncem roku měla pohybovat mezi 5,1 až 5,6 procent.
    Rakousko začalo vyplácet odškodnění lidem, kteří byli za druhé světové války nuceně nasazeni na jeho území. Do konce srpna má peníze dostat asi 7 tisíc čs. občanů, jejichž žádosti rakouská strana prověřila.
8. Českým firmám se otevírají nové možnosti vývozu do Ruska v oblasti Kamčatky. Jde především o zakázky na výstavbu krmných lodí pro lososy a malých rybářských lodí. Další možnosti plynou z plynofikace a výstavby infrastruktury.
9. Desetibojař Tomáš Dvořák vyhrál v kanadském Edmontonu mistrovství světa. (Již potřetí -- v roce 1997 v Aténách a poté v Seville.)
    Britští úředníci zmizeli (prý dočasně) z ruzyňského letiště v Praze. Lze však předpokládat, že Romové využijí této doby a budou se snažit dostat do Británie, tak jak to učinili po oznámení, že hrozí víza do Kanady.
    Elektrárenská společnost ČEZ přestala dodávat elektřinu pro německou společnost E.ON., která podlehla tlakům ze strany německých odpůrců jaderné energie a obchodních partnerů, aby firma neodebírala elektřinu od Temelínu.
10. Senát včera schválil návrh zákona, který umožní odtajnit agenty StB. Zákon však ještě musí projít dolní komorou sněmovny a musí jej podepsat prezident. Naděje na přijetí je však velká, jak soudí tisk.
11. Skandál, který vypukl okolo německého farmaceutického koncernu Bayer, má dozvuky i v ČR. Navzdory prohlášením České lékárnické komory byli dva dny vystaveni riziku i čeští pacienti. Jde o nebezpečný lék na snížení hladiny cholesterolu Lipobay, který způsobil smrt několika lidí a jenž byl stažen firmou Bayer z prodeje. Distribuční firma Fournier jej nadále prodávala pod názvem Cholstat.
    Komunistický aktivista David Pěcha bude stíhán za propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, pomluvu a šíření poplašné zprávy. Pěcha v ultralevicovém časopise Pochodeň opěvoval komunismus a volal po návratu starých pořádků i za pomoci ozbrojeného boje.
    Automobilka Škoda zveřejnila fotografie svého nového vozu vyšší třídy, jež bude prezentován na Mezinárodní automobilové výstavě IAA ve Frankfurtu. Jde o limuzínu se jménem Superb.
13. Oštěpař Jan Železný se stal potřetí mistrem světa v kanadském Edmontonu.
    Jaderná elektrárna Temelín byla po čtvrt roce opět spuštěna.
16. Ministr dopravy je v konfliktu s dovozci ojetých vozidel a s asociací autoškol. Jde o zpřísněné podmínky dovozu z ciziny a o testy nových automobilistů.
    Turbína v elektrárně Temelín opět vibruje. Výkon reaktoru byl snížen na minimum.
17. Komunistická strana Čech a Moravy má výhrady k senátnímu návrhu na zpřístupnění v podstatě všech svazků StB.
    Neoprávněné vydání 117 negativních lustračních osvědčení na počátku 90. let zavinili pracovníci ministerstva vnitra svou nedbalostí tvrdí pracovník úřadu vyšetřování
18. Čeští vojáci dorazili do Makedonie jako první z jednotek NATO.
    Na mrtvém bodě uvízl privatizační projekt Karlovarské Becherovky. Firma Salb, která drží v druhé největší likérce 30 procent akcií, požaduje po státu záruky za vleklý známkoprávní spor likérky s podnikatelem Karlem Hoffmannem. Ten tvrdí, že je vlastníkem ochranné známky k tomuto likéru.
    Kvůli děravým zákonům a nedůsledné kontrole zahraničních občanů přichází české zdravotnictví o desítky milionů korun ročně. Zdravotníci navrhují, aby pobyt v Česku byl spojen s povinností mít uzavřenou pojistku. Největším problémem jsou načerno pracující občané bývalého SSSR, které české nemocnice v případě úrazu nebo nemoci ošetří a nikdo za ně výdaje nezaplatí.
    Opět byl odstaven Temelín a to pro poruchu na reaktoru.
20. Skupina členů Senátu připravila návrh zákona, podle něhož bude omezena imunita poslanců a senátorů. Dosud slouží imunita rovněž těm politikům, kteří už členy parlamentu nejsou.
21. Je příliš brzy zapomenout na srpen 1968. Shodují se na tom přední čeští politologové. Napadení Československa armádami zemí Varšavské smlouvy je událostí, která dokazuje, že komunismus se nedá reformovat.
    Přestože je Česko suchozemským státem, má v pronájmu kus mořského dna v Tichém oceánu mezi Mexikem a Havajskými ostrovy. Tam se nacházejí bohatá ložiska nerostů, zvláště barevných kovů. V současné době je těžba málo rentabilní, ale v blízké budoucnosti by se situace mohla změnit k lepší obchodní možnosti.
22. Každý český občan včetně batolat má naspořeno v peněžních ústavech v průměru 86 tisíc korun, oznámil Český statistický úřad.
    Občanská demokratická aliance oznámila ústy svého předsedy Michaela Žantovského, že vyzvala policii, aby se postarala o návrat podvodníka Viktora Koženého z Baham do ČR a o jeho stíhání.
23. Na Vysočině se objevila už druhá "šílená kráva". Nakažena byla šestiletá dojnice ze soukromého chovu. Zdrojem nákazy může být krmivo.
    Elektrárna Temelín začalo opět včera dodávat proud do sítě.
24. Němci žijící v ČR chtějí odškodnění za bezpráví, spáchané po druhé světové válce. Novinářům to včera řekl předseda Shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Hans Korbel.
28. Včera se na ruzyňské letiště v ;Praze vrátili britští úředníci, aby kontrolovali pasažéry, směřující do jejich země a určovali kdo tam smí a kdo ne. Kontroly jsou předmětem kritiky českých občanů, novinářů a politiků -- především z Unie svobody. Ministra zahraničí Jana Kavana označují za neschopného.
    Ministr zemědělství Jan Fencl chce vyvézt hovězí maso do uprchlických táborů v Srbsku. Tento nápad se zdá zlým snem zástupcům humanitárních organizací. Ministr chce vyprázdnit plné sklady mraženého masa, o které není kvůli strachu z ;nemoci BSE zájem, říkají.
    Cizince nejvíce láká Praha, lázně, hrady a zámky. Ročně do ČR přijede na 100 milionů turistů.
29. Piloti ČSA pohrozili, že v pátek budou stávkovat a nepoletí. Důvodem je jejich chabé platové ohodnocení oproti jejich zahraničním kolegům.
30. Prezident Václav Havel plánuje, že napíše knihu, až odejde ze svého úřadu. Nebudou to paměti, spíše osobní reflexe, řekl.
31. Praha zahájila veřejnou sbírku na opravu Karlova mostu. Příspěvky je možné posílat na účet 7777777777/6000, které město založilo u První městské banky, uvedl včera primátor Jan Kasl. Rekonstrukce první části jedné z nejznámějších pražských památek má začít na jaře příštího roku. Peníze lze darovat i do pokladniček na pěti různých místech včetně magistrátu a Karlova mostu.


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012