Olomouc – návraty a potkávání

7-8 2004 Ostatní česky
obálka čísla

Zkraje léta, poslední červnové a první červencové dny hostila perla Moravy, starobylá Olomouc, další z každoročních kongresů SVU. Ač je toto léto u nás velmi chladné, olomoucký týden se mimořádně vy-vedl. A tak kromě bohatého kongresového programu nabitého přednáškami, promítáním filmů apod., mohli návštěvníci z celého světa vychutnat také nádheru města. I my, redaktorky Českého dialogu jsme měly radost, že jsme opět tady. Po loňském studeném březnu, kdy jsme v Olomouci absolvovaly knižní veletrh Libri, během jehož návštěvy jsme si město zamilovaly, jsme nyní nadšeně poznávaly historické památky v letním sluníčku.

Nejhezčí dojem na mne udělala nová, nádherná Arionova kašna, která byla předloni postavena na Horním náměstí, přímo u renesanční radnice. Jejím autorem je zdejší rodák, nyní žijící v zahraničí, Ivan Theimer, spolupracující s toskánskou architektkou Angelou Chiantelli. Tehdy v březnu kašna mlčela a svoji krásu mohla pod sněhovými mraky předvádět jen bez vody. Teď v červnu ale delfín, kterého Arion drží v láskyplném objetí, chrlí stříbrné gejzíry. Ve stříkající vodě se koupají i kamenné želvy, které kašnu dotvářejí, a tu všechnu nádheru umocňují malé děti, nadšeně se máčející a pobíhající pod vodotrysky k radosti nebo nelibosti svých rodičů.

Také všechny olomoucké zahrádky před restauracemi byly plné slunících se, odpočívajících a klábosících lidí – ať již místních, či turistů, ale také účastníků kongresu. Ti při svých procházkách městem mohli kromě nové Arionovy kašny obdivovat ještě dalších pět unikátních, převážně barokních kašen a nádherný mariánský sloup Nejsvětější trojice, jenž je zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO a najdete jej spolu s radnicí i na obálce minulého čísla Českého dialogu.

Ani během kongresu nebyli účastníci ochuzeni o požitek z krásy zdejší architektury. Olomoucká univerzita, naše druhá nejstarší, totiž nabídla své nejkrásnější prostory – nedávno zrekonstruovaný konvent. Dlouhá třípatrová budova s atriem a kaplí je největším v ČR dochovaným barokním komplexem, jehož citlivá rekonstrukce umožnila umístit sem řadu poslucháren i s moderním zázemím. Do podkroví pak dokonce velký promítací sál. V kapli s rozsáhlou nástěnnou výzdobou se konají komorní koncerty. Zazněly i během kongresu – a byl to mimořádný zážitek. Např. vynikající mladí umělci Jaroslava Pěchočová a Marek Keprt, oba klavíristé zde předvedli své umění a sklidili bouřlivý potlesk.

Martina Fialková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012