ČESKÁ FOTOGRAFIE 1840-1950

Expozici s podtitulem Příběh moderního média připravila Galerie Rudolfinum široké veřejnosti. Jedna z prvních fotografických výstav v Praze (1939) se soustředila pouze na technické otázky fotografie. Později byla fotografie prezentována již jako samostatný umělecký obor a v posledních dvaceti letech minulého století se projevil rostoucím zájmem o ni v publikační činnosti, vzniku galerijních a muzejních sbírek fotokolekcí a otevřením jejího studia na více vysokých školách. Dnes jsou umělecké výstavy fotografie na denním pořádku.
Rozvoj informačních technologií přináší potřebu vidět fotografii z jiného pohledu. Neboť za posledních patnáct let se média stala dominantní složkou – „fotografií začíná rozmach technických obrazů, jež jsou základní složkou masových médií" (V. Flusser) od kultu osobností, přes denní události až například k pornografii.
Na rozsáhlé expozici se podílely mnohé ústavy a archívy, galerie a muzea, památníky a knihovny, a to z našich zemí i ze zahraničí. Stejně jako soukromé osoby, ať fotografové nebo rodiny fotografovaných osobností. A tak na zapůjčených, leckdy dosti vzácných exemplářích (celkem 288) si můžeme udělat celkový obraz o vlivu tohoto žánru. Pojistná hodnota jen české části výstavy je několik desítek miliónů Kč.
V jedenadvaceti celcích – příbězích, kupříkladu Zrcadlo s pamětí: fotografická podobizna (foto Jana Langhanse aj.), Tajemství objektu, Lekce abstrakce (Jaroslav Rössler aj), Křečovitá krása fotografie (Jindřich Štýrský aj.) a dalších je připomenutí rozmanitého užití fotografie jako média, a to s přihlédnutím k jejich aktuálnímu významu. Příběhy v sobě spojují mnoho význačných oborů, tradic a tendencí, které tvoří rozmanitou síť vzájemných vztahů a souvislostí, utvářejících náš každodenní život současný. Upozorňují, že fotografie zasáhla nejen do umění, že se stala plnohodnotnou součástí vědy a techniky, zábavy, politiky, obchodu a soukromého života.
Bohatý doprovodný program zahrnuje Filmové pátky (Cestopisy – Válečné dokumenty a propagandu – Avantgardu a abstrakci – Fotografii – Techniku, průmysl, vědecký film – Etnografický film), Dny pro školy (komentované prohlídky), Úterky v Galerii Rudolfinum (komentované prohlídky výstavou), Úterky na vycházkách a výletech (Fotografické galerie, sbírky a muzea), Hudební středy. Zdá se, že program bude přinejmenším stejně úspěšný, jako při výstavě předchozí (2700 návštěvníků).
Výstava v Galerii Rudolfinum (otevřena do 28. 3. 2004) dává možnost využít kromě plného a polovičního vstupného (100,- Kč a 50,- Kč) i mimořádné vstupné (180,- Kč), pro opakovaný vstup na výstavu (nejvíce 3x!), neboť expozice je pro diváka značně náročná obsahem a rozsahem.
K výstavě vychází publikace Fotografie: Příběhy moderního média v Čechách a na Moravě, 1840 – 1850 (nakladatelství Kant).
Olga SzymanskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad