Odešel Jiří Loewy

Narodil se v Rumburku 13. 7.1930. Před Mnichovem 1938 odešel s rodiči do Prahy. Za nacistické okupace byla rodina rasově perzekvována, řada příbuzných zahynula v koncentračních táborech. Od září 1940 dostal zákaz školní docházky, od r. 1943, kdy zemřel jeho otec, měl rozličná manuální pracovní nasazení.
Jiří Loewy se učil novinářskému řemeslu od píky: v létě 1947 nastoupil jako elév v libereckém sociálnědemokratickém deníku Stráž severu. Byl vykázán z redakce i z Liberce po únorovém puči 1948, odmítl pohlcení ČSSD komunistickou stranou a účastnil se odbojové činnosti v ilegální tzv. Ústřední komisi sociálnědemokratické mládeže. Vydal a distribuoval v té době sérii protirežimních letáků pod titulem „Listy svobody".
V listopadu 1948 byl zatčen a poté odsouzen Státním soudem v Praze na 6 let vězení za „pobuřování" a „sdružování proti státu". Prošel postupně věznicemi v České Lípě, pražskou „čtyřkou", Pankrácí, Bory a Mírovem, přes tři roky strávil jako vězeň v různých táborech Jáchymovských dolů. Byl amnestován v květnu 1953 jako „nevyléčitelně nemocný". Po propuštění žil téměř dva roky jako invalidní důchodce bez nároku na důchod či nemocenskou.
V letech 1955 až 1959 pracoval v administrativě severočeských textilek, od roku 1960 jako redaktor podnikového týdeníku Přást. Tyto noviny byly sice pro dobrou úroveň vybrány jako školní pracoviště mladých novinářů, když ale se nakonec odvážily zpochybnit i tzv. socialistickou soutěž, byly na jaře 1967 zastaveny současně s Lidovými novinami a jinými kritickými tituly.
Od léta 1967 pracoval Loewy jako tiskový mluvčí oborového ředitelství Bavlnářského průmyslu v Hradci Králové, kde organizoval kampaň za rehabilitaci lehkého průmys lu. V srpnu 1969 odešel se ženou a dvěma dětmi do exilu – nejprve do Rakouska, později do SNR. V letech 1970–1988 pracoval v tiskovém odboru nizozemského koncernu Akzo.
Nejprve dvanáct let jako redaktor tříjazyčného technického magazínu, později jako šéfredaktor podnikového měsíčníku.
Od roku 1975 byl členem předsednictva, 1989-95 tajemníkem exilové ČSSD, vydával a redigoval v letech 1978–1989 exilové Právo lidu, 1990–1991 v Praze vydávanou revui Pól. Roku 1995 složil všechny politické funkce včetně členství v ústředním výkonném výboru domácí ČSSD.
V devadesátých letech byl
Loewy postupně volným spolupracovníkem mnichovského měsíčníku Die Brücke, české redakce Deutsche Welle v Kolíně nad Rýnem a několika exilových periodik v Kanadě i ve Švýcarsku. V Praze postupně spolupracoval s Českým týdeníkem, s týdeníkem Reflex, s deníkem Práce a od roku 1998 s Lidovými novinami, pro které napsal více než 400 glos, komentářů a fejetonů.
Loewy byl nositelem medaile za zásluhy o Českou republiku a držitelem Pamětní ceny Wenzla Jaksche. Jiří Loewy zemřel 1. 1. 2004
-st-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad