Stalo se doma – prosinec

1 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. prosince Prezident Klaus důrazně vyzval veřejnost, aby se hlouběji podívala na „pohádku o sametové revoluci, která zde strašnou dobu přetrvává". Opakoval tak svůj názor na nepodstatnou roli disentu a zdůraznil, jakou rozkladnou úlohu pro bolševický režim měly jeho ekonomické semináře.

* Rozpoutal se boj o post evropského komisaře – jako obvykle je ve hře víc politiky než odbornosti.

2. prosince Michal Kalašnikov, ruský konstruktér světově neblaze proslulého samopalu AK-47, se dal slyšet: "Chci, aby mým dědictvím bylo šíření míru na světě, aby se zastavilo vraždění, aby přestaly války a aby se politikové naučili řešit problémy mírovou cestou".

3. prosince Bývalý šéf Harvardských investičních fondů Viktor Kožený (který čelí trestnímu stíhání za obrovské finanční podvody v Česku a USA) hodlá kandidovat jako nezávislý kandidát do Evropského parlamentu.

4. prosince Náš vstup do EU oživil zájem o studium němčiny. Uchazeči o práci v Bruselu v 84% umějí anglicky a jen necelých čtyřicet procent zná němčinu. Francouzština je druhým jazykem 24% uchazečů.

5. prosince Kvůli nedostatečné podpoře státními orgány hrozí, že v roce 2005 už nebudou peníze na natáčení českých filmů.

6. prosince Z ostravské Vesničky soužití, kde žijí převážně Romové, byla vypovězena společnost Vzájemné soužití. Diecézní charita ostravsko-opavská těžce nesla, že televizní štáby točily rozhovory především s jejím zakladatelem, indickým aktivistou Kumurou Viswanathem.

8. prosince Plán české vlády na budování úložišť jaderného odpadu spojil do jednotného šiku starosty jihočeských obcí. Žádají, aby podmínkou stavby byl souhlas lidí z okolních obcí.

9. prosince Do zaplavených míst v jihovýchodní Francii odjeli čeští záchranáři.

10. prosince V roce 2050 bude mít naše republika jen 8,5 milionů obyvatel a za dalších padesát let ubudou další dva miliony. Je to celo-evropský problém – Italové nabízejí za každé miminko tisíc eur do rodinné kasy.

11. prosince Oběti domácího násilí už nebudou týrány beztrestně: novela zákona umožní potrestat viníka až osmi lety vězení. Týranými jsou u nás především ženy (97%), děti a mladiství, těhotné ženy a senioři.

12. prosince Organizace bývalých politických vězňů nacistických vězení a koncentračních táborů se rozštěpila. Důvodem byl „přečin" dosavadního šéfa Oldřicha Stránského – ten odmítl přijít na slavnostní zahájení provozu pražské kanceláře sudetoněmeckého landsmanšaftu. Někteří ze vzbouřenecké skupiny jsou v seznamech agentů StB.

13. prosince Čeští poslanci vyhlásili boj zlodějům a překupníkům: majitelé zastaváren musejí na prodejcích požadovat průkaz totožnosti.

15. prosince Z Vídně do Brna přivezli skauti betlémské světlo. Štafetou se pak tento symbol vánočních svátků rozvezl po celé zemi.

16. prosince Prezident Klaus věří, že vláda při rozhodování o stíhačkách pro českou armádu vezme také v úvahu naše strategické zájmy. Prohlásil to po rozhovoru s americkým ministrem obchodu D. Evansem. Američané nabízejí F-16, konkurenční Švédové své gripeny.

18. prosince Pravěk je pro české učitele důležitější, než současné nebo nedávné dění. Školská inspekce zjistila, že dějiny od roku 1945 učitelé dějepisu pomíjejí. Navíc žádají na žácích především fakta a ne jejich vlastní názory.

* Švédské gripeny dostaly přednost před americkými stíhačkami F-16.

19. prosince Až dvě hodiny čekali lidé před Pražským poštovním muzeem, aby dostali pamětní list a dopisnici s příležitostným razítkem k 85. výročí vydání první československé známky. Na ní Alfons Mucha vypodobnil v secesním stylu pražské Hradčany.

22. prosince Lyžařce Kateřině Neumannové se podařil famózní návrat do lyžařské stopy. Maminka půlroční Lucinky vyhrála v Rakousku závod na 10 kilometrů s fantastickým náskokem půl minuty!

* V Austrálii našli záchranáři po pěti dnech silně podchlazenou a vysílenou českou turistku, která se odpojila od skupiny a ztratila se v křovinatém terénu.

23. prosince Český fotbalista Pavel Nedvěd získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy v roce 2003. Stejný titul získal Josef Masopust v roce 1962. V Česku se slavilo jako o závod.

* Češi si zvykají přispívat na charitativní účely, především na adopci na dálku. Pár korun denně z jejich kapsy zajistí dítěti v Indii, Africe, Peru nebo Ukrajině vzdělání a dostatek jídla.

27. prosince Posíláme si čím dál méně vánočních pohlednic. Zato během Štědrého dne se v Česku odeslalo rekordních 53,5 milionů přání formou SMS. Je to sice rychlejší a pohodlnější – ale velmi neosobní.

29. prosince Čeští záchranáři se čtyřmi psy odletěli do zemětřesením zničeného města Bám v Iránu. Práci všem týmům z celého světa komplikuje naprostý nedostatek map, k dispozici jsou jen jednoduché plánky z turistických průvodců.

30. prosince Půlnoční přípitek pronesl ve veřejnoprávní televizi bývalý prezident Václav Klaus, na komerční stanici Nova pozdravíl Nový rok fotbalista Pavel Nedvěd.

31. prosince Po třinácti letech se ODS dočkala svého sídla na Malé straně na Jánském vršku. Historickou budovu koupila strana za 100 milionů korun.

* Prezident Václav Klaus s manželkou Livií pozval premiéra Vladimíra Špidlu s manželkou Viktorií na oběd v lánském zámku. Setkání silných politických oponentů se uskutečnilo 2. ledna.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012