Návraty

"Paní Kolářová, paní Kolářová..." vykřikuje vytáhlý mužský do oken v Knoflíkové ulici.
Z okna se vykloní paní, chvíli se dívá, kdože to volá a teprve, když ten dospělák prohlásí -- "já jsem přece Jarda Kokoška" -- plácne se v radostném údivu do čela -- "chlapče, to jsi ty, já jsem tě ani nepoznala... jak taky, po tolika letech..."
Před třiceti lety opouštěli republiku. S lítostí, že na vždy nechávají domov za zády a s obavami, jaké to ve světě bude. Ale s vědomím, že pocit svobody jim bohatě vynahradí všechny možné chvíle, které je mohou potkat.
Nevyhnuly se jim samozřejmě už za hranicemi, když si vyzkoušeli, jaké to je v Treiskirchenu, lágru pro utečence, který my ostatní dnes tak dobře známe z literatury pamětníků i z televizního seriálu na námět Pavla Kohouta. Pak zahrála svou roli šťastná náhoda. Kdysi na konci války byl jeden Američan jako pilot bombardovací perutě sestřelen nad územím bývalého Československa a našla se rodina, která jej odvážně u sebe schovávala až do konce války. Od té doby toužil to pohostinství nějakému Čechovi oplatit. A protože do Ameriky se z utečeneckého tábora nikdo jen tak nedostal bez záruky sponzora -- padla jeho volba na rodinu Kokoškovu.
Mladý Jaroslav v nové vlasti využil toho, že je soustružník, podařilo se mu dostat práci, podařilo se mu dokonce i vystudovat a založit rodinu -- díky náhodnému setkání -- s děvčetem z Prahy. Mají dnes dvě krásné děti, dobrou existenci a přece jim něco chybí -- domov. Ten, který voní vzpomínkami na dětská uličnictví, na čas, ve kterém dávno zmuhutněly stromy, na ktreré kdysí lezával -- trochu klikatá, ale tak mile blízká Knoflíková ulice v Kynšperku nad Ohří.
Vrátit se chtěli i Jaroslavovi rodiče, kteří syna dokonce předběhli a už před časem získali znovu českou státní příslušnost a dnes tu ve staré vlasti už natrvalo žijí. Později přijeli "mladí" i s vnoučaty navštívit oboje rodiče a Jaroslav se rozhodl také vrátit. I když zůstává v Americe a jezdit "domů" bude jen na dovolené, případně s českými firmami naváže pracovní kontakt.
Při té návštěvě rodného městečka si dokonce splnil jeden klukovský sen -- na zapřenou a proti předpisům vyšlapal poctivě všechny schody na kostelní věž a dlouho se nadšeně a dojatě rozhlížel po nově objeveném domově.
Viděla jsem je -- otce i malého synka -- když se z té výšky vrátili -- nevím, který z nich svítil štěstím víc. Najednou jim oběma byl sotva deset, měli krátké kalhoty, otlučená kolena a hvězdy nadšení v očích.
Naďa VENCOVSKÁ
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad