Stalo se doma -- říjen

12 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. listopadu Po dvou letech se částečně otevře průjezd kolem budovy Rádia Svobodná Evropa / Rádio Svoboda, která bezprostředně sousedí s Národním muzeem a Václavským náměstím. Tento okruh byl zatarasen betonovými zábranami a hlídán v souvislosti s nebezpečím teroristických útoků.

2. listopadu Na oficiální návštěvě prezidenta Václava Klause v ;Moskvě se hodně mluvilo "o novém začátku ve vztazích". Prezident Putin dokonce pozval český prezidentský pár na návštěvu do své soukromé rezidence, kterou od okolního světa oddělují dvě brány střežené vojáky a silnou ochrankou. Klaus označil Putina za velmi pragmatického člověka s ;racionálním a rychlým jednáním. "To mi vyhovuje, neboť se snažím chovat podobně," liboval si český prezident, který odmítl tlumočníka a svou ruštinou hostitele nadchnul. Klaus dostal čestný doktorát Finanční akademie a při té příležitosti prohlásil, že považuje evropskou integraci "za problematickou".

4. listopadu Německá nevládní organizace Karo informovala světovou veřejnost o tom, že v Česku je mnoho dětských prostitutů a prostitutek a náš stát to trpí. Ministr vnitra Gross označil zprávu bez chybějících důkazů jen za pomluvu. Pokud se ojediněle vyskytne případ dětské prostituce, rozhodně ne v rámci organizované činnosti.

5. listopadu Exprezident Václav Havel převezme titul "velvyslanec svědomí", který mu udělila společnost Art for Amnesty při organizaci Amnesty International.

6. listopadu Česká televize musí drasticky omezit výrobu vlastních pořadů, takže z obrazovky zmizí především publicistika a dokumentární tvorba. Vzhledem k ;tomu, že některé typy pořadů komerční televize nevyrábějí ani nenakupují, už nebudeme vídat dechovku a folklorní pořady. Méně bude filmů o kultuře a filmových premiér.

7. listopadu Věková hranice odchodu do důchodu se bude zvyšovat tak, že v roce 2013 budou muži a bezdětné ženy odcházet na odpočinek v 63 letech. Kdo požádá o předčasné penzionování, bude mít už natrvalo přiměřeně krácený důchod.

8. listopadu Česká pošta začala roznášet poukázky na zbývající část odškodného lidem, kteří byli za II. světové války nuceně nasazeni v Německu. Peníze tak dostane zhruba 36 tisíc lidí. Celkové odškodnění činí 2,5 tisíce euro (tj. 77 000 Kč) a pro vězně 7,5 euro.

10. listopadu Křesťanští demokraté si zvolili nového předsedu -- poslance Miroslava Kalouska. Prohrál současný ministr zahraničí Cyril Svoboda, který zřejmě byl pro valnou část příznivců strany příliš intelektuálský a málo průrazný. ODS Kalouskovo vítězství přivítala a předpokládá zlepšení spolupráce.

11. listopadu Památník obětem komunismu se znovu stal terčem nenávistného útoku. V noci poškodil jednu ze soch, zobrazujících trpící, výbuch. Protože byla noc, nikdo nic neviděl ani neslyšel. Památník je pro svou výtvarnou podobu i myšlenku trnem v oku všem radikálům -- politickým i uměleckým.

12. listopadu Prezident V. Klaus a ombudsman O. Motejl se setkali v Brně a diskutovali o smyslu úřadu pro ochranu lidských práv. Prezident o něm není přesvědčen a prohlásil, že jeho kancelář řeší mnoho stížností i při své běžné agendě.

13. listopadu Vysocí funkcionáři KSČ předlistopadového režimu Milouš Jakeš a Jozef Lenárt již nebudou soudně stíháni za pomoc okupantům v roce 1968. Nejvyšší státní zástupkyně souhlasila s jejich zproštěním z obžaloby a vlastizrady.

14. listopadu Komunisté v Česku stále posilují své preference, protože k nim přestupují nespokojení voliči ČSSD. ODS má jen o pět procent víc hlasů. Průzkum připouští, že výsledky voleb vždy ovlivňuje disciplina voličů -- a komunisté ji mají v krvi.

15. listopadu Místopředseda KSČM V. Exner se nechal slyšet, že se jeho strana pokusí vyhrát příští volby. Prohlásil, že současná koalice je neúspěšná, proto komunisti budou vystupovat ještě razantněji se svou kritikou i alternativními návrhy. Připravují plakáty, posilují svaz mládeže a nezapomínají za své starší voliče. Za úspěšné označil Exner komunistické vlády v Mongolsku, Moldávii a nástup komunistů v Rusku.

18. listopadu Příliv slovenských Romů do Česka výrazně zhoršuje životní úroveň jejich příbuzných u nás. Přibylo kriminality, nabourávání do bytů, agresivity, nelegální práce i nezaměstnanosti.

19. listopadu Ministr práce a sociálních věcí Zd. Škromach se rozhodl strávit následující den na vozíku pro tělesně postižené. Chce zjistit, s jakými problémy se vozíčkáři při běžném životě potýkají. Na svůj speciálně velký vozík (ministr má cca 120 kg) nasedne v osm ráno před úřadem vlády, pojede na něm do parlamentu, navštíví sociálně-rehabilitační ústav a zahraje si bowling.

20. listopadu Po dlouhém jednání se Česko rozhodlo přispívat ročně částkou 80 000 eur na provoz Muzea J. A. Komenského v Nizozemsku. Muzeu totiž hrozilo zavření, protože město Naarden musí omezovat svůj rozpočet.

21. listopadu Exministr zahraničních věcí a někdejší předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan bude mezi pěti sty lidí, kteří obdrží Mezinárodní řád za zásluhy. V odůvodnění se píše o jeho práci pro respektování lidských práv a mezinárodního míru.

22. listopadu Pozorovatelé ODS při Evropském parlamentu se podle poslance ČSSD L. Roučka snaží o spolupráci s italskými neofašisty a polskými nacionalisty.

24. listopadu Koaliční vláda premiéra Vladimíra Špidly je podle sjezdového usnesení ODS škůdcem republiky a je nutné ji svrhnout. Luhačovický sjezd ODS označil kabinet za antievropský, prokorupční a plýtvající penězi. Padlo i označení vlády jako "bandy loupežníků".

25. listopadu Velvyslanec USA v ČR Craig R. Stepleton se rozloučil s naší politickou scénou i svými osobnímu přáteli (dnes už) mimo politiku: Václavem Havlem a Milošem Zemanem. Prohlásil, že malé země nemusejí hrát ve světovém dění malou roli a současná Česká republika jej o tom přesvědčila konkrétními činy, tvořivým přístupem k problémům a morální autoritou.

* Česko se pokouší přilákat turisty z exotických zemí: Izraele, Číny, Japonska, Ka-zachstánu a Uzbekistánu.

26. listopadu MDŽ je bude opět slavit na Mezinárodní den žen 8. března. Do kalendáře se vrací spolu s Dnem památky obětí komunistického režimu (27. Června, kdy byla popravena Milada Horáková) Den památky obětí holocaustu byl určen na 27. ledna (osvobození koncentračního tábora Dachau) a 11. listopadu vzpomeneme Dne válečných veteránů. X Tři čtvrtiny lidí chtějí podle průzkumu veřejného mínění reformu financí, ale nevěří jí. Rezolutně se lidé staví jen proti zvyšování daní.

27. listopadu Poslanci českého parlamentu hrubě zuráželi ministryni školství Petru Buzkovou, která si ze zdravotních důvodů nechala zmenšit prsa. Napříč politickým spektrem se ozývají nevkusné komentáře, které by v civilizovaném parlamentě stály poslance židli.

28. listopadu Česká vláda je nespokojena s činností velvyslankyně v Kuvajtu Jany Hybáškové. Vládě se nelíbí, že kritizuje ohledně ukončení činnosti naší nemocnice v Basře. Ministr zahraničí Svoboda prohlásil, že velvyslankyně může rozhodnutí vlády komentovat, ale ne zpochybňovat.

29. listopadu Český spisovatel Jiří Gruša bude tři roky prezidentem prestižního mezinárodního PEN klubu. X Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda přestane koncem roku vysílat v sedmi středoevropských a východoevropských jazycích. Důvodem je posílení toku informací do jiných, krizových míst Euroasie a jihovýchodní Asie.

Připravila: Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012