Ve Vídni zpřístupněn archív českého spolku

Zástupce Ministerstva zahraničních věcí PhDr. JUDr. Ivan Dubovický se ve Vídni koncem roku 2002 zúčastnil slavnostního ukončení projektu MZV ČR a Státního ústředního archívu (SÚA) v Praze, jehož cílem byla záchrana a inventarizace archívu Školského spolku Komenský.
SÚA se záchranou a zpřístupňováním českých archívů v zahraničí a poskytováním metodické pomoci krajanským organizacím zabývá již léta. V současné době spolupracuje zejména s krajany ve Švýcarsku, Chorvatsku, Francii, Švédsku, USA a Kanadě. Školský spolek Komenský, založený před 130 roky -- mj. za účasti hraběte Harracha -- "ke zřizování a udržování českých škol ve Vídni", je v Rakousku prvním spolkem, který tuto profesionální pomoc ze strany České republiky obdržel.
Péčí velvyslanectví ČR ve Vídni byly archiválie převezeny do SÚA, kde byly chemicky ošetřeny plynem etoxenem hubícím plísně. Pak byla dokumentace roztříděna podle archivních pravidel a v kartonech z nekyselé lepenky vrácena zpět do české školy Komenského, v níž má Školský spolek své sídlo.
Mezi písemnostmi jsou takové, které svědčí o dlouholetých snahách Čechů v Rakousku o vlastní školství již od konce 19. století, jako interpelace poslanců na říšské radě, dolnorakouském zemském sněmu apod., stížnosti na porušování jazykové rovnoprávnosti, ohrazování a rozsáhlé protesty proti některým zákonům, např. z roku 1913, jenž měl zavést němčinu jako jediný vyučovací jazyk. Korespondence obsahuje dopisy významných osobností, mezi nimi Aloise Jiráska a Alfonse Muchy. Uloženy jsou školní kroniky, záznamy školského inspektorátu, třídní knihy.
Předmětem projektu nebyla rozsáhlá archivní knihovna Komenského, která se stále ještě nachází v neblahém stavu a je proto nyní uzavřena veřejnosti.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad