Škola J. A. Komenského -- Brána jazyků otevřená

Škola hrou, Brána jazyků otevřená, Orbis pictus všichni známe alespoň názvy stěžejních spisů velikána našeho humanismu a zakladatele moderní pedagogiky. A znají je a hlavně jejich obsah i uskutečňují i v české škole J.A. Komenského ve Vídni. Měla jsem možnost navštívit ji spolu s dalšími účastníky vídeňské předehry Týdne zahraničních Čechů a měla jsem příležitost prohlédnout si její budovu. Od přízemí až takřka po střechu včetně upravené školní zahrady, kde se děti mohou provětrat o přestávkách, a přilehlého krásně zrekonstruovaného sálu, který lze využít mnoha způsoby pro nejrozmanitější školní i mimoškolní činnost,i nádherné moderní tělocvičny.
Budova dýchá atmosférou 20. - 30. let 20. století, solidností práce našich předků, kteří přispěli řemeslným umem. Zároveň tu ale doslova cítíte vzrušené napětí, provázející vzdělávání v současné době, a velkou chuť všech zúčastněných dát dětem vše, co potřebují, aby obstály v dnešním tak náročném světě.
Provázel nás osobně pan ředitel Ing. Karel Hanzl, který je zároveň i starostou spolku Komenský. Tento spolek školu provozuje - a to s velkým úspěchem. Ing. Hanzl i další pracovnice školy nám ochotně vysvětlovali, jak zde probíhá výuka, jaké možnosti děti mají a hlavně jaké děti školu navštěvují.
Nejdůležitější skutečností je, že sem děti chodí už od mateřské školky, z níž se svými spolužáky plynule přecházejí do školy obecné a sekundární - a pozor! pak i na gymnázium. A všude je dvojjazyčná výuka a výchova v češtině a němčině (či lépe trojjazyčná, protože řada školáků či jejich rodičů pochází ze Slovenska). Vyučování probíhá na základě rakouských osnov, dvojjazyčná výuka probíhá od první třídy, slovenština je alternativním jazykem k češtině, angličtina se vyučuje také od prvního ročníku a němčina jako samostatný předmět od třídy druhé. Děti však mají možnost se zde naučit i rusky, ve vyšších ročnících pak francouzsky či španělsky. Partnery školy jsou i rakouské gymnázium v Praze a základní škola v Krouně v ČR, spolupracují zde se Sokolem Vídeň a s dalšími krajanskými institucemi.
Největším úspěchem školy je, že po dlouhé době začaly narůstat počty nově přihlášených žáků, každý ročník je silnější a silnější. Z minimálního počtu 120 školáků (asi před 10 lety) je dnes 350. To je jistě odrazem jednak lepších podmínek, které škola po své rekonstrukci nabízí, dobrou prací spolku a vedení školy a také změnou společenské situace, kdy do Vídně je vysíláno z ČR stále více Čechů i s rodinami na různé pracovní i studijní pobyty. Zkrátka styky ČR a okolních států se "normalizují" v tom správném slova smyslu. Dobrou vizitkou školy je také skutečnost, že do ní chodí děti i těch českých rodičů nebo i prarodičů, kteří školu sami navštěvovali v minulých letech.
A třešnička na pověstném dortu? Tou je letošní maturitní ročník, který po dlouhých letech bude moci opět maturovat i z češtiny -- což je opravdu zadostiučiněním pro všechny, kdo se na rozvoji možností školy podílejí.
Kontakt: ŠKOLSKÝ SPOLEK koMENSKÝ, 1030 Wien, Sebastian Platz 3,
+43 (1) 713 31 88-20,
e-mail office@komensky.at
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad