ČSÚZ - Jak se rodí památník

Myšlenka vybudovat v Sant Peterburgu důstojný památník prvnímu prezidentovi Československé republiky se zrodila v roce 1999 ve Společnosti bratří Čapků v ;St. Peterburku, iniciátory byli pan Igor Ivanov a paní Irina Poročkinová. Původně chtěli pamětní desku ke 150. výročí narození prezidenta (7. března 1850) realizovat na ulici, ve které T.G. Masaryk během svého pobytu přebýval -- Bolšája Morskaja č. 13. Nakonec se ale projekt z mnoha důvodů neuskutečnil.
Rozhodujícím okamžikem bylo setkání Společnosti bratří Čapků s Čsl. ústavem zahraničím v roce 2002 v Praze. Předseda Československého ústavu zahraničního Jaromír Šlápota v doprovodu akademického sochaře Josefa Vajce (autora památníku) odjel v listopadu do Peterburgu a již 12. listopadu 2002 byl podepsán Protokol o zřízení památníku T.G. Masaryka pro Filologickou fakultu Státní Univerzity v Sant Peterburgu. T.G. Masaryk tu přednášel a byl jmenován čestným profesorem. Kromě toho Peterburgská univerzita je první veřejnou vysokou školou v Rusku, byla založena Petrem I. V roce 1727 patřila pod ruskou Akademii věd a Univerzitu řídil např. Michail Lomonosov, působil zde např. D. Mendělejev a mnoho dalších významných osobností ruské vědy a kultury.
Československý ústav zahraniční vypsal veřejnou sbírku. Kromě jednotlivců, měst a organizací, bez kterých by se tento památník realizoval jen těžce, přispěli velkou měrou členové Československého ústavu zahraničního, Nadace Preciosa (prof. Věnek Šilhán), Nadace Odkazu T.G. Masaryka (Doc. PhDr. Jaromír Hořec, CSc.) a společnost Alta, a.s Brno.
V říjnu 2003 byl památník poslán letecky do Peterburgu díky Ministerstvu zahraničních věcí, které se celé dopravy ujalo tak, aby instalace byla provedena včas a slavnostní odhalení proběhlo v termínu oslav vzniku Československé republiky. Velký dík patří Generálnímu konzulátu České republiky v Sant Peterburku, který s Čsl. ústavem zahraničním po celou dobu na projektu spolupracoval. Památník T. G. Masaryka město Sant Peterbug zařadilo mezi oficiální dary k 300. výročí založení.
Bohužel se toho již pan Igor Ivanov nedožil, zemřel v červenci 2003.
31. října slavnostně odhalila památník T.G. Masaryka paní Lívia Klausová v přítomnosti rektorky Státní univerzity paní Ljudmily Verbické (paní Ludmila Putinová se bohužel na poslední chvíli omluvila v souvislosti se svými povinnostmi v Moskvě), děkana Filologické fakulty pana Sergeje Igoreviče Bogdanova, vicegubernátora a předsedy Výboru pro vnější vztahy St. Peterburgu pana Alexandra Vladimiroviče Prochorenka, generálního konzula ČR v St. Peterburgu pana Antonína Murgaše, konzulky paní Marty Tůmové, členů Společnosti bratří Čapků s paní Irinou Poročkinovou a zároveň delegace Československého ústavu zahraničního vedené jeho předsedou panem Jaromírem Šlápotou. V delegaci byla členka správního výboru paní Libuše Benešová, člen představenstva pan Vladimír Kubiš a pan Milan Trojan.
vebrJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad