20. KVĚTEN - SVĚTOVÝ DEN VČEL

20. KVĚTEN - SVĚTOVÝ DEN VČEL
Přesně dva měsíce ode Dne vrabců, tedy. května, si připomínáme - a slavíme - Světový den včel. Je to svátek poněkud nový, jehož návrh schválil v roce 2015 Kongres Apimondia, a poprvé naše pilné včeličky "slavily" (po schválení na Valném shromáždění OSN!) svůj velký den v r. 2018. O včele medonosné (Apis mellifora), která patří mezi blanokřídlé a patří mezi tzv. společenský hmyz, najdete, jako ostatně vždy, veškeré užitečné informace na Wikipedii. Proto bych chtěl jen připomenout, že kdysi kdosi (hovoří se o Winstonu Churchillovi, ale také o některém z řeckých filozofů) prohlásil moudrý výrok, že pokud bychom přišli o včely, tak svět (resp. lidé), jak ho známe, zanikne do pěti let. To proto, že právě včely (ale také, kupodivu, čmeláci i jiný hmyz), opylovávají cca přes 80% všech stromů a plodin, a bez jejich usilovného snažení bychom prostě byli bez úrody a tím pádem i bez potravin...
Takže včeličky - všechno nejlepší, ať se vám vyhýbají nemoci jako včelí mor atp., a ať máme vždy dost medu do čaje na zimu (i když kdo ví, zda ještě v budoucnu ještě nějaké opravdové zimy budou...).
O včelách jsem mimochodem také napsal básničku (primárně určenou dětem):
VČELY
Včely jsou pilné,
celý den pracují -
snad i v noci.
To proto,
aby byl pro všechny
dostatek medu
na nemoci.
Mirek Seifert
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad