Poslední tajemství

10 2003 Kultura česky
obálka čísla

Jaroslav Velinský

Tato knížka je pokračováním Rychlých šípů od Jaroslava Foglara

Jaroslav Velinský (jinak také kapitán Kid) byl členem skautského oddílu pod vedením již zmíněného Jaroslava Foglara a byl i členem jeho čtenářského klubu. Knížku začal psát už roku: 1949 (v šestnácti letech).

Tento příběh má mnoho zápletek, takže popořadě.

Na začátku se na scéně objevuje Tonča Sedlářová, která se skamarádí s Martinou Ramouzovou a pak spolu kamarádství zpečetí krví. Chtějí spolu založit klub Upřímných srdcí, po vzoru Rychlých šípů. Ti jim později vypomáhají s jeho uskutečněním a založením. Rychlé šípy chtějí uspořádat závod mezi nimi a Stínadly, ten se ale nebude moct uskutečnit kvůli nepříznivému počasí. Přichází nová zápletka s klubem Netopýrů, kteří jim odcizili kroniku a vydírají je, požadují za ní Tleskačův deník! Rychlé šípy udělají jeho kopii, ale nenapíšou do něj o létajícím kole a změní návod na vyndání ježka z klece. Netopýři je zajmou, ale Rychlé šípy využijí duchaplně švihadel a unikají přes střechy domů. Rozpoutá se válka mezi Netopýry a Rychlými šípy, ta pokračuje až do konce knihy. Rychlým šípům se podaří získat zpátky kroniku i hlavolam jen shodou náhod. Vypraví se za Karlem Nekolou -- bývalým Velkým Vontem (Širokem) opět do Stínadel. Tam zjistily že ten Tleskačův hlavolam není ten co spadl do stoky Svatojakubského kostela, nýbrž ten který získaly od netopýrů. Tou dobou už je polovina Stínadel příznivci Upřímných srdcí. Rychlé šípy otevřely hlavolam a v něm se objevil malý plíšek s nápisem: HROSJ+SZJVBY. Jarka později vydedukuje že by se plán létacího kola do ježka nemohl vejít.

A pak přichází i na šifru v ježku... Jak to bude dál, už si musíte přečíst sami, jinak bych vám vyzradil všechna tajemství ježka a vůbec celé knihy.

Četl a napsal Martin Fialka,
sedmá třída ZŠ Praha - Satalice

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012