Československý Fellini Juraj Jakubisko

Anna Sobotková BŘEZEN 2023 Kultura česky

 

Rodina a veřejnost se rozloučily s režisérem Jurajem Jukubiskem. Smuteční obřad probíhal v pražské svatovítské katedrále. Účastnily se jej významné osobnosti politického i kulturního dění. Zádušní mši sloužil Dominik Duka. Hlavním řečníkem na pohřbu byl pak exprezident Václav Klaus.

 

Československo bylo menší zemí, nebylo žádnou velmocí a  navíc ho na řadu let zasáhlo neštěstí jménem komunismus, ale přesto jsme měli velké množství skvělých filmařů, většinou spojených s takzvanou československou novou vlnou. Koncem února letošního roku odešel ve věku 84 let poslední z nich, úžasný slovenský režisér Juraj Jakubisko, jehož v osobních vzpomínkách v médiích mnozí novináři a fanoušci označovali  za „československého Federica Felliniho“.

Juraj Jakubisko patřil k nejvýznamnějším postavám česko-slovenské kinematografie. Čemuž odpovídá i poslední rozloučení s ním. „Byl to mimořádně velký člověk, byl to úžasný filmař a byl to taky – z osobního hlediska – dobrý přítel. Prostě velikán naší doby,“ zavzpomínal na posledním rozloučení v Chrámu svatého Víta exprezident Václav Klaus.

 

O Jakubiskově úmrtí informovaly i agentury AP a Reuters a nekrology zveřejnila          i média v Polsku a Maďarsku nebo britský server Independent. Reuters píše, že Jakubisko jako tvůrce začínal v období československé nové vlny v 60. letech            a musel čelit zákazu promítání svých snímků po roce 1968. Návratem na výsluní pro něj byly snímky Tisícročná včela  a také pohádka Perinbaba, v níž si zahrála manželka Federica Felliniho Giulietta Masinová.

 

Jakubisko za pět desítek let trvající kariéru obdržel řadu ocenění - titul nejlepší slovenský režisér 20. století či Českého lva za dlouholetý umělecký přínos kinematografii. Výraznou práci také zanechal ve výtvarném umění.

 

 

Anna Sobotková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012