JANA BREJCHOVÁ SLAVÍ 83. NAROZENINY

Anna Sobotková ÚNOR 2023 Kultura česky

Herečka Jana Brejchová oslavila 83. narozeniny. V minulosti patřila mezi nejvíce obsazované herečky své generace. V současné době najdeme na pultech knihkupectví knihu Moje máma Jana Brejchová, ve které slavná herečka vzpomíná na spolupráci s filmovými kolegy, kteří byli součástí její profesní kariéry i osobního života.

 

Jana Brejchová  se narodila 20. ledna 1940. Vyrůstala v Praze v poměrně chudých rodinných poměrech spolu s pěti sourozenci.  Původně pracovala jako písařka, a když povýšila na sekretářku, měla už tolik nabídek na filmy, že by při tom práci už nestíhala. Režisér Kačer jí kdysi přemlouval k angažmá v Činoherním klubu, ale Jana byla zavalená jinými úkoly. Ještě dlouho trvalo, než se osmělila hrát divadlo a překonala trému na jevišti.

Janu Brejchovou můžeme označit za naši největší filmovou hvězdu. Diváci ji obdivovali pro krásu a velký talent a právem patřila mezi nejobsazovanější herečky. Jejím prvním manželem se stal režisér Miloš Forman. Vzali se v roce1958, když bylo Janě pouhých osmnáct. Podruhé se vdávala za německého herce Ulricha Theina. Nešťastný z toho byl hlavně její otec, který Němce nesnášel ještě z dob druhé světové války. S Ulrichem čekala dítě, které potratila, a to pro ni bylo dostatečné znamení, že tento vztah nemá perspektivu. „Já jsem ale vždycky měla vynikající mužské," hájila herečka své partnery. Třetím manželem se stal  herec Vlastimil Brodský. Šla se na něj podívat do Vinohradského divadla, když hrál ve VÁLCE S MLOKY, a naprosto ji uchvátil .Narodila se jim dcera Tereza a stihli spolu natočit řadu skvělých filmů mezi které patří ŽENU ANI KVĚTINOU NEUHODÍŠ, PAN TAU, NOC NA KARLŠTEJNĚ nebo HODÍME SE K SOBĚ, MILÁČKU?

Největší vděčnost vždy projevovala režiséru Jiřímu Krejčíkovi, na kterého si mnoho herců stěžovalo, ale Jana si na něm cenila nejvíc jeho upřímnost. Natočila s ním filmy jako MORÁLKA PANÍ DULSKÉ, PROBUZENÍ nebo VYŠŠÍ PRINCIP. Později ji oslovil režisér Zeman a natočili spolu slavného BARONA PRÁŠILA, kde zazářila po boku Miloše Kopeckého. Následně potkala režiséra Evalda Schorma, s nímž ji po zbytek života pojilo velké přátelství.

V posledních letech Janu Brejchovou trápí zdravotní potíže, podle její dcery Terezy Brodské vyžaduje její stav stálý lékařský dohled, proto i na své narozeniny musela zůstat na LDN, kde posledních deset let žije.

 

 

Anna Sobotková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012