PTÁK ROKU 2023: POLÁK VELKÝ

Mirek Seifert ÚNOR 2023 Aktuality česky

Už několikátý rok v řadě zde, v ČD, upozorňuji na výsledky ankety českých ornitologů Pták roku. Tím se pro letošek stává polák velký (Aythya ferina), což je hojně rozšířená potápivá kachna. Přesto i její populace se - díky lidem - snižuje, např. tím, že kachničky hynou při pozření olověných broků, a jako jeden z mála ptačích druhů není u nás chráněna. Ale Česká ornitologická společnost se snaží, aby i polák velký byl na seznam chráněných druhů zařazen.

Jako při podobných článcích odkazuji i dnes laskavé čtenáře na Wikipediii, kde se mohou o tomto vodním opeřenci dozvědět maximum, proto o letošním Ptákovi roku jen stručně: Polák velký patří k větším druhům poláků, váží od 550 do 1300 gramů, rozpětí křídel je 67 - 75 cm. Žije převážně v porostech rákosů a ostřic, kde si buduje svá hnízda a samička snáší 6 - 12 žlutých vajec. Z nich se za asi 23 - 28 dnů vylíhnou mláďata.

Polák velký je tažným druhem, ve volné přírodě se dožívá asi 8 let, v zajetí i déle. U nás žije přibližně 20 000 párů, ale, jak jsem se již zmínil v úvodu, jejich počet se od poloviny minulého století neustále snižuje a byla by škoda, kdyby se za pár let dostal i polák velký mezi společnost ohrožených druhů, ke kterým již patří dříve hojní chocholouši, skřivani, křepelky, koroptve (atd.) či naši milí hašteřiví vrabčáci.

Jak pozorní čtenáři ČD jistě vědí, v archivu tohoto internetového časopisu naleznou i některé mé veršovánky o ptáčcích. O polákovi jsem sice básničku nesložil, ale  s blížícícm se jarem nás jistě opět budou  oblažovat svým zpěvem kosové, takže zde je jedna krátká o kosovi:

 

KOS

Podle nosa poznáš kosa,

do palce mě štípla vosa.

Na trávě se třpytí rosa,

do noh zebe toho kosa.

 

Mirek Seifert

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012