Hudebníkem u Čs. kavalerie v Rusku

Českoslovenští legionáři. Slavní a historicky jedineční lidé. Nejprve byli za 1. světové války jako občané Rakouska-Uherska povoláni do zbraně a posláni bojovat proti Rusku. Mnozí se však nechali zajmout a postupně vytvořili slavné legie, které také přispěly ke vzniku samostatného státu Československa.
O legiích vyšla řada knih a stovky novinových článků. Mě osobně velice zaujal jeden z prvních dokumentárních filmů s názvem Nahodilá armáda.
Vznikl na podnět Američana s českými kořeny podle dochovaných fotografií. Ukazuje každodenní život legionářů v jejich pověstném obrněném vlaku, který projel téměř celou Rusí. Zmíněný film ukazuje mj. každodenní život „obyvatel“ vlaku včetně zázemí, které si ve vlaku, který byl jejich dočasným domovem, vytvořili, jako je pekárna, prádelna, kuchyně apod. Ale nic tam není o kapelách, které byly také důležitou součástí různých čs. vojenských pluků.
Autor Tomáš Drábek se ve své knize zaměřil na vojáka, který se dostal do zajetí a poté si našel cestu k České družině. Tu založili Češi, kteří již dříve odešli z Rakouska-Uherska, například hojně do Volyně. Vlastně bojovali za Rusko, kde žili. A postupně se k nim přidávali další vojáci Češi, kteří byli zajati nebo opustili dobrovolně rakouskou armádu a přešli na druhou stranu. Příčilo se jim bojovat proti bratrům Slovanům, jak to cítili. A ve vzduchu také už dlouho poletovala českými zeměmi i myšlenka samostatného státu, který se vymaní z třísetletého vazalství k Habsburkům.
To byl i případ Aloise Semeráda.
Byl od mládí nadšeným muzikantem.
V roce 1915 se stal vojákem a nechal se zajmout. V roce 1917 vstoupil do dobrovolnické čs. armády na Rusi. A brzy se začal starat o to, aby zde vzniklo hudební těleso. Sehnat hudební nástroje nebylo v té situaci snadné, ale Alois byl velmi aktivní a jeho úsilí přinášelo plody. Sehnal nástroje i hudebníky. Angažoval se u plukovní hudby 1. čs. jízdního pluku. Stal se zástupcem kapelníka a také účastníkem bouřlivých událostí let 1918 až 1920. Ve svých vzpomínkách přináší cenné osobní svědectví života v legiích i o první světové válce a jejím průběhu v Rusku včetně bolševického převratu. Jeho popis je samozřejmě ovlivněn jeho hudebním zaměřením. Autor Tomáš Drábek toto svědectví vojáka - hudebníka doplnil důležitými skutečnostmi přibližující tuto historii. Patří mu obdiv za trpělivost, s níž asi procházel archivy mnoha dokumentů a vydavateli, kterým je Nakladatelství EPOCHA, dík za čtivě informativní knihu doplňující mozaiku dosud vydaných popisů válečné historie.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad