CO NOVÉHO PO VOLBÁCH

Eva Střížovská leden 2023 Aktuality česky

Jak volby dopadly, už každý ví. Sledovala jsem se zájmem, jak hlasovali Češi v zahraničí. Od roku 1996 sleduji, jak se naše vlády staví k našim zahraničním občanům. Stručně řečeno lhostejně, odmítavě až nenávistně. Od toho roku také sleduji marnou snahu o možnost korespondenční volby. Byla jsem toho roku první, kdo přinesl do Parlamentu (z Austrálie) první petici za možnost volby v zahraničí.

Od té doby vznikaly další a další petice, ale stále marně. Papaláši si myslí, že když po létech dovolili volit Čechům na zastupitelských úřadech, je vše vyřešeno. Není. Sama jsem při svých zahraničních cestách byla z voleb vyloučena, neboť jet na úřad stovky až tisíce kilometrů na to jsem neměla peníze ani čas.

V prvních letech po sametu přetrvávala atmosféra ve společnosti taková, jakou ji vtloukali lidem do hlavy celé totalitní roky komunisté. Češi v zahraničí jsou imperialisté, diverzanti, zločinci, nepřátelé socialismu. Proto tady nemají co dělat, a volit, to už vůbec ne. Na schůzkách krajanského odboru v Senátu opakovaně vysvětloval patřičný úředník, že zkrátka není politická vůle.

Časem, když sem přijížděli diverzanti v podobě příbuzných, kteří utekli zpoza železné opony a našinci hojně vyjížděli ven, se tato nálada trochu měnila, nicméně problém zůstává. Je to ostuda. Jsme jeden z mála států na světě, kde občané v zahraničí mohou plnit své občanské právo jen s obtížemi nebo vůbec.

Před chvílí jsem sledovala pořad z Kalifornie. Lidé si tam stěžují na svého guvernéra. Že je země v rozkladu, není tam bezpečno. Města, například Los Angeles, jsou zaplněna stany, v nichž „bydlí“ narkomani a před očima kolemjdoucích si vaří drogy, použité injekce se válejí po ulicích, atd. A přesto lidé zvolili toho guvernéra, který by měl nastolit pořádek, znovu.

Před pár lety se mi ozvala z Prahy známá, kterou jsem navštívila v krásném San Diegu v roce 2013. Ptala se, zda-li nevím o práci pro grafičku, že se sem stěhuje. A že to v Kalifornii nyní není k žití. Všechno se o hodně zdražuje, lidé nemají na nájem, bydlí na ulicích, všude se line zápach z moče a výkalů.

Několik mých dalších známých se z Kalifornie odstěhovalo na Floridu. Je tam podobně příjemné počasí, ale jiná politická a společenská atmosféra.

Jen jsem dokoukala pořad, zavolala mi jedna známá s dotazem, jak mohl říct ten psychopat v televizi to a to… Moje odpověď byla snadná: protože je to psychopat a takoví nemají schopnost cítit, uvažovat, chorobně nelhat apod., jak to mají lidé, kteří psychopati nejsou. Spíš bys měla přemýšlet nad tím, proč ho lidé opakovaně volí. Já nad tím přemýšlím kudy chodím, ale kromě toho, že jsou to lidé beznadějně hloupí, mě nic nenapadá.

A vás snad ano? Napište nám.

Eva Střížovská

Na snímku Jaroslava Olši je český krajan na volbách v Los Angeles.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012