Sedoměr

Lidka Lojdová leden 2023 Ostatní česky

Sedoměr

Vy nemáte na mobilu sedoměr? To je ovšem chyba! Krokoměr vám počítá kroky, a někdy je jich nepočítaně, ale sezení jako by neexistovalo. Přitom polovina lidstva prosedí půl života! Začne v dětském kočárku, pak ve školní lavici, při hodinách klavíru, u počítače, u televize, u kadeřníka, v čekárně u lékaře, v autě, v autobuse, v metru, v letadle, na koni, na motorce, v divadelní lóži, na koncertě, na lavičce v parku, u snídaně, u oběda, u večeře, u pracovního stolu, u televize, v kriminále, ale to se nepočítá.

 

Když se moc sedí, zapomene se, jak se chodí. Krokoměr o tom ví své. Vrtí hlavou, když dědovi spočítá za den jen třicet kroků, zatímco jeho syn jich udělal devět tisíc!

„Vnuk je na tom jako děda, počítač mu chodit nedá,“ ozvali se vrabci na střeše.

Sedoměr by rád spočítal hodiny, které děda proseděl, ale nemůže, protože sedoměr neexistuje. Kdyby existoval, moc by dědovi pomohl. Nařídil by mu, aby se snažil chodit na procházku do přírody, a děda by se přemluvit nechal, a ještě by sedoměru poděkoval.

Krokoměr by si povzdechl, že dostal práci navíc, ale protože má dobré srdce, dědovi by kroky rád počítal a přál mu, aby posílily jeho za celoživotní starosti a práci zasloužené zdraví.

S babičkami je to ještě složitější. Když se vydaří televizní programy, nemohou se od nich z křesel nadzvednout.

Propadají se do nich hloub a hloub.

Rodiny na ně čas nemají, a tak jen seriály, show a filmy v televizi je pozvou do společnosti. Má to i své výhody. Nemusí se oblékat do svátečních šatů, nemusí se ozubovat, jenom sedět a sedět a sedět.

Když se dívají na filmy z dob svého mládí, kde hrají jejich oblíbení herci, také ještě mladí, jsou stařenky dojaté. S těmito osobnostmi si často rozumějí víc než s mlaďoučkými „techničany“.

A protože se pořady v televizním vysílaní často povedou, modelují zadní tváře stařenek a potahy křesel praskají ve švech.

Sezení formuje tyto tváře různě. Některé změní ve dva melouny, jiné ve dvě dýně, v hrušku, srdce vzhůru nohama, a někdy, když je jim křeslo malé, srostou dvě půlky, a ne a ne je oddělit.

To by sedoměr koukal! A měřil by a měřil a měřil prosezený čas.

Nebo by poradil babičkám u televize raději ležet, aby si mohl na chvilku zdřímnout?

Dobrou noc!

Ludmila Lojdová

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

* poznámka pod čarou

Nepleťte si sedoměr se zadkoměrem.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012