Tentokrát o dětech

Eva Střížovská prosinec 2022 Aktuality česky

Slovo do nového roku

Tentokrát o dětech

Mám v ruce zajímavou knihu. Nese název VÝVOJOVÁ A VZTAHOVÁ TERAPIE DĚTÍ. Napsal ji psychiatr Peter Póthe a vydalo nakladatelství PORTÁL.

Znám toho laskavého pana doktora osobně, kdysi jsem k němu krátce chodila jako pacientka.

A teď malý úkrok stranou. V médiích se hodně píše o tom, že je nedostatek dětských psychologů a psychiatrů, že lhůty k objednání jsou neúnosně dlouhé. A že děti, které si prošly téměř třemi lety covidového šílenství a zákazů, kdy jim byl znemožněn normální a přirozený denní život, si nesou smutné následky.

Pominu teď, že odpovědní politici (nikoli lékaři!), kteří mohou za tento stav, patří do vězení, pominu, že rodiče, kteří se „věnují“ svým dětem tak, že jim koupí mobil, dají příkazy, jak se mají chovat, a o jejich starosti se příliš nezajímají, protože „nemají čas, musí přece živit rodinu, platit hypotéku, splácet nové auto, atd.“

Nepominu však dosavadní většinový způsob „léčení“ problémových dětí v ústavech, kde jim seberou nožíky, nůžky a další zranitelné předměty, dají prášky a časem je propustí domů s jakousi medikací a to má být v pořádku.

Pohlazením po duši bylo poslouchat v jednom večerním rozhlasovém pořadu psychiatra, jehož jméno si zatím nechám pro sebe. Reportérka se ho zeptala, proč zaměnil práci s dospělými pacienty za péči o děti. „Víte“, řekl ten dobrý muž, „dospělí lžou“. A dále následovalo povídání o dětech, plné empatie a pochopení mladé duše. Byl to pro mě impuls chopit se výše zmíněné knihy a číst. Dá se říct, že je to určitý návod pro dětské psychology, psychiatry a terapeuty jak k dětským pacientům přistupovat jako lidé, nikoli jako roboti, naprogramované na utnutí nežádoucích dětských projevů bez toho, aby jim bylo ve skutečnosti pomoženo.

Eva Střížovská

P. S. Doufám, že jsem vám příliš nezkazila silvestrovské jásání a myšlenky do nového roku. A že třeba místo starostí o hypotéku a finance se zamyslíte nad svými dětmi či vnoučaty a věnujete jim pozornost a lásku. To potřebují nejvíc.

Takže krásný rok 2023!

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012