SVATOSLAV BÖHM: PŮDORYSY PAMĚTI

Název výstavy Galerie výtvarného umění v Ostravě, realizované ve spolupráci s pražským Museem Kampa. Expozice výtvarného umělce, který svůj život spojil s Ostravskem, Karvinskem a Opavskem. A který dnes žije v Krnově a tvoří již šedesát pět let.
KONKRÉTISTÉ
Mezinárodní Klub konkretistů byl založen 1967 v Praze M. Vystrčilem, R. Kratinou, J. Hilmarem, T. Rajlichem a teoretikem A. Pohribným (otcem Jana P., který učil fotografii na Slezské universitě v Opavě). Soustředil tvůrce z Prahy, Bratislavy, Brna, Jihlavy, Olomouce. Na severní Moravě od půlky 60. let působil v Ostravě R. Valenta, Z. Kučera, v Havířově J. Bielecki a J. Rusek, v Krnově J. Gola. V Ostravě-Třebovicích E. Ovčáček a v Krnově S. Böhm. V ateliérech obou těchto umělců členové, vč. A. Pohribného, probírali směřování, plány výstav klubu. Severomoravská sekce konkretistů byla četností schůzek a charakterem tvorby členů progresívní. O tom s projevy Bieleckého a Ovčáčka svědčilo právě směřování Svatoslava Böhma (*1934). Pozdější i druhý Böhmův ateliér žil setkáními radostnými. ale i událostmi neveselými. Povodeň v Krnově (1997) mnohá díla tehdy čtyřicetileté tvorby umělce smetla, z mnohých zbyla jen torza. Díky Museu Kampa v Praze se v průběhu let 2020 až 2021 podařilo díla umělce zachránit. Tým restaurátorů pod dohledem autora pracoval soustředěně dlouhé měsíce. A tak pražská výstava v Museu Kampa v roce 2021, nazvaná Půdorysy paměti a provázena stejnojmennou knihou, byla zlatým hřebem za tímto velkým úsilím.
TVORBA
K nejstarším vystavovaným dílům patří série tzv. ostravských kreseb (1962-1964). Přímo v terénu mezi šedivostí hald vznikaly kresebně-malířské záznamy. Současně i kresby tušové a dřevoryty. A to již ve zjednodušených tvarech s prvky až bezpředmětnými. Z té doby jsou i tiskařské experimenty z prostředí časopisu Červený květ, kde Böhm působil mezi lety 1960-1962. Otiskem rubové strany desek, či matric, sestavených z prokladů pro sazby, docílil černobílé abstraktní kompozice v střídání pásů vertikál a horizontál, či v základních řadách forem. Od roku 1963, kdy navštívil továrnu na výrobu varhan a dřevěných forem v Krnově, začal autor z jejich špalíků, hranolů, odřezků tvořit tzv. obrazová pole. Seskupením v ploše a v kombinacích jejich tvarů vznikaly pevné i jako by dynamické tvary. Druhá polovina 60. let přinesla realizace v architektuře, jimiž prokazoval silné architektonické cítění v mnoha formách, které chápal vždy jako součást celku.
VÝSTAVA
Slovy z textu autora (ze složky k výstavě, GVUO 2022): „A snad právě proto jsem se vždy … snažil vyjadřovat tak, jak jsem byl přesvědčen o správnosti a objektivitě věcí. … Umění je nejvyšší projev duchovna. Umělec za to, co dělá, nese vždy svou osobní zodpovědnost… V tvorbě jsem se pokorně vrátil tam, odkud jsem kdysi vyšel. …“ Silně to cítíme mezi vystavenými díly autora. Kterýse snažil vyjadřovat vždy originální výtvarným jazykem, ať už v architektuře, volných dřevěných reliéfech, v kresbách, tiscích, grafických úpravách knih, návrzích knižních obálek i firemních značek. Vždy a ve všech dílech rozeznáme mistrovu citlivost i citovost. Svatoslav Böhm tak vytvořil ucelené dílo, které je právem řazeno k nejpřednější české neo-konstruktivní a geometrické tvorbě vůbec.Výstavou Svatopluka Böhma v Galerii výtvarného umění v Ostravě – centru jeho kraje pořadatelé vzdávají hold význačnému umělci a krajině, z níž vyšel, a místům navždy s ním spjatých.
GVUO Ostrava – do 15. ledna 2023.
Olga Szymanská
fotografie – Expozice výstavy v GVUO Ostrava /zdroj: www.gvuo.cz
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad