Vzpomínka na dětství

Eva Střížovská prosinec 2022 Aktuality česky

Nemohu si odpustit na Mikuláše…

(výňatek z knížky Horálkovic rodina a zvířena)

 

Nejlepší kabaretní scény samozřejmě přináší sám život. V mém byly ty jedny z prvních vždy 5. prosince s příchodem Mikuláše. Zazvonil u našich dveří doprovázen čertem, z něhož jsme měly s mou sestrou smrtelnou hrůzu. Pobíhaly jsme zděšeně sem a tam a křičely. Básničky, básničky, holky, hřímal otec a dusil smích. To už se sbíhali lidé z celého baráku, aby jim neušla legrace a stáli před našimi dveřmi v očekávání té legrace.

Hlavní hrdinky tohoto kabaretu v trémě zatím zoufale vzpomínaly na začátky nacvičených představení: Hit mé sestry byl Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les, já starší, uvědomělejší jsem recitovala Pif, paf, oj, o, oj, uběgájet zajčík moj,nebo Děduška maroz, jolku nám priňos.

Když byl s Mikulášem anděl, bylo to lepší. Klesly jsme na kolena a modlily se Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku a anděl nás před čertem uchránil. Kolikrát jsem si říkala, jestli to cukroví stojí za tu šílenou hrůzu. Kdyby jen dospělí věděli, jak na děti působí strach obkroužený rozšklebenými obličeji sousedů, možná by si takové legrácky i odpustili.

Ale my, holky Horálkovic, jsme se dokázaly z takových zážitků brzy otřepat. Možná je to pro život i dobrá průprava.

Eva Střížovská

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012