Vzpomínka na dětství

Nemohu si odpustit na Mikuláše…
(výňatek z knížky Horálkovic rodina a zvířena)
Nejlepší kabaretní scény samozřejmě přináší sám život. V mém byly ty jedny z prvních vždy 5. prosince s příchodem Mikuláše. Zazvonil u našich dveří doprovázen čertem, z něhož jsme měly s mou sestrou smrtelnou hrůzu. Pobíhaly jsme zděšeně sem a tam a křičely. Básničky, básničky, holky, hřímal otec a dusil smích. To už se sbíhali lidé z celého baráku, aby jim neušla legrace a stáli před našimi dveřmi v očekávání té legrace.
Hlavní hrdinky tohoto kabaretu v trémě zatím zoufale vzpomínaly na začátky nacvičených představení: Hit mé sestry byl Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les, já starší, uvědomělejší jsem recitovala Pif, paf, oj, o, oj, uběgájet zajčík moj,nebo Děduška maroz, jolku nám priňos.
Když byl s Mikulášem anděl, bylo to lepší. Klesly jsme na kolena a modlily se Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku a anděl nás před čertem uchránil. Kolikrát jsem si říkala, jestli to cukroví stojí za tu šílenou hrůzu. Kdyby jen dospělí věděli, jak na děti působí strach obkroužený rozšklebenými obličeji sousedů, možná by si takové legrácky i odpustili.
Ale my, holky Horálkovic, jsme se dokázaly z takových zážitků brzy otřepat. Možná je to pro život i dobrá průprava.
Eva Střížovská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad