Výstava ČESKÝCH KORUNOVAČNÍCH KLENOTŮ

Muzeum Bible v Jablunkově vystavuje repliky Svatováclavské koruny i středověkého žezla a jablka Karla IV. Tato původní kolekce korunovačních klenotů se zde symbolicky potkává také s korunovačním mečem.
V roce 1971 jsem jako studentka prvního ročníku SUPŠ v Turnově mohla se spolužáky při praktikách čistit povrch kopie Svatováclavské koruny. A to po jejím návratu ze světové výstavy v Montrealu, poté představené v Ósace, Moskvě, Leningradu, Hamburku, Budapešti a Lucemburku. A před jejím odvozem do sbírek Pražského hradu. A u té bohulibé práce nám profesor J. Belda vyložil anabázi vzniku první kopie klenotů, vzniklé na škole, a profesoři (uvedeni dále) nás pak učili finesy krásného uměleckého řemesla.
PRVNÍ ZADÁNÍ
Prezidentská kancelář rozhodla v šedesátých letech o zhotovení vůbec první kopie korunovačních klenotů. K prezentaci státu na světové výstavě v Montrealu (1967) i ve světě, a poté k umístění do stálé hradní expozice. Volba padla na Střední uměleckoprůmyslovou školu pro zpracování kovů a kamenů v Turnově. Jako první vznikla kopie koruny Svatováclavské. Na ní pracovali profesoři oborů: stříbrník K. Zouplna, zlatníci J. Jambor a J. Belda (šéf týmu), brusič kamenů V. Šonský, výtvarník L. Bergmann, brusič Z. Haken. Dále z rozhovoru k této kopii korunovačních klenotů – Deník.cz, 2008--J. Belda: „Museli jsme zajistit přesné nákresy a rozměření. Potíže vznikly hned na počátku, kdy strážci klenotů o nějakém braní originálu do rukou, měření, pořízení otisků, nechtěli ani slyšet. Dovolili jen z patřičné vzdálenosti korunu nafotografovat ze všech stran a vytvořit náčrty." První pokusy tedy neodpovídaly vůbec originálu. Po více jednáních a návštěvách v Praze došlo k dohodě. „Pak jsme mohli korunu … rozebrat, vyjmout drahé kameny a opravit i jejich původní upevnění, které se … po letech uvolnilo. Největší problém byl při dělení čtyř dílů koruny. Byly spojeny zlatými svorkami, které se musely nahřát, narovnat a pak při kompletaci zpětně ohnout… Náhrada původních kvůli historické hodnotě nebyla dovolena.“ S touto technikou se zde tým setkal poprvé: nikdo netušil, jak kvalitní materiál byl původně užit, v jakém technickém stavu je, zda by spony nepoškodili.
PRÁVĚ MATERIÁL
Komplikace vznikla při zadání kopie samotné koruny. Finance velely užít stříbro, pouze povrch silně pozlatit. S tepelnými disproporcemi při úpravách si ve škole poradili. Problém ale nastal u kamenů: přírodní a v těch samých rozměrech nebyly vůbec, a pokud ano, pak jejich ceny byly závratné. V jednom podniku vyrobit umělé kameny dokázali, jejich vlastnosti barev i lom světla neodpovídaly však originálům. Brusič drahokamů na škole Jiří Haken přišel s nápadem: co takhle skla!? Daly se vyrobit do potřebných parametrů. Dál slova ředitele školy: „Haken pak po mnoha zkouškách ještě dokázal napodobit i kazy jako v originálních kamenech, takže ... zhotovil i povrchové nerovnosti a hrany, napodobil praskliny a upevňovací otvory, … pomocí ohořelých dřívek a popele z cigaret v nich vytvořil kresby, vzniklé nečistotami v přírodním materiálu. Výsledek byl dokonalý a koruna splnila jednu z nejzákladnějších podmínek zadání. Byla na první pohled, a zejména pro laiky, … k nerozeznání od originálu. … Divili se i ´hradní páni´." Turnovská škola dostala později tedy zakázku zhotovit další královské insignie: žezlo a jablko. A za velmi zdařilou realizaci kopie korunovačních klenotů obdržel tým nejedno ocenění. A škola byla pak prezentována na domácích a zahraničních výstavách jako tvůrkyně první kopie korunovačních klenotů vůbec.
DALŠÍ REPLIKY
Kromě první kopie koruny vznikly další čtyři. Korunovační klenoty byly poprvé vystaveny roku 1791 v chrámu sv. Víta-v kapli sv. Václava. Ve 20. a 21. století do dnešních dnů celkem čtrnáctkrát. Jejich strážců-držitelů klíčů od schrány s klenoty je sedm. K vystavování existuje zvláštní protokol. – V roce 1993 byla v Čechách vytvořena zmenšená kopie českých klenotů, věnována roku 2007 klenotnici katedrály Panny Marie v Cáchách. Ta skrývá zlatnické poklady středověku, věnované ve 14. století císařem Karel IV. (původně zamýšlel dóm pro místo svého posmrtného odpočinku). Nyní by se Karel IV. obracel v hrobě, kdyby věděl, že u této kopie českých korunovačních klenotů v Cáchách, je popis: „Kopler der Reichskleinodien des Růmischen Reiches Deutscher Nation (Originale in Wien). Geschenk der tschechischen Pilger zur Helligtumsfahrt 2007“ – česky: „Kopie říšských klenotů Římské říše národa německého (originál ve Vídni). Dar českých poutníků ze Svaté cesty 2007“. Správný nápis má být: „Kopie českých korunovačních klenotů (originál na Pražském hradě v katedrále sv. Víta). …“. Vždyť součástí i této zmenšené kopie klenotů je především Svatováclavská koruna, kterou sám Karel IV. nechal vyrobit u pražského zlatníka. A příběh klenotů byl a je navždy spojen s dějinami českého státu a českého národa.
SOUČASNÁ VÝSTAVA
Tvůrcem replik na výstavě v Jablunkově je Jiří Urban, autor jiných významných dobových korun. A také šperků, především pro anglickou královnu Alžbětu II. či kříže pro papeže Pavla II. Repliku korunovačního meče vytvořil zbrojíř Patrick Bárta. Na panelech, vyobrazeními a exponáty je věrně zachyceno období vlády a s ním zobrazeny osudy také všech dvaadvaceti vladařů v průběhu pěti staletí. K nejlákavějším exponátům výstavy patří Řád zlatého rouna i Longinovo kopí, dále kopie slavnostních šatů Marie Terezie i korunovačního pláště Ferdinanda II. A oficiální replika Pražského Jezulátka i ukázky husitských zbraní, faksimile středověkých listin ad. Celou výstavu doplňuje řada originálních exponátů Muzea bible v Jablunkově.
Výstavu je možné navštívit: 6. prosince 2022 – 30. ledna 2023.
K dispozici určitý počet vstupenek: lze objednat prostřednictvím rezervačního systému, telefonicky či osobně v Muzeu bible, pomocí JACKi – jednotlivci i skupina či škola (nad 10 osob). Bez rezervace není na výstavu možný vstup!Otevírací doba je dle rezervací na tuto výstavu.
Více: www.muzeumbible.cz
Olga Szymanská
Fotografie: Replika Českých korunovačních klenotů – web. Muzeum bible Jablunkov
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad